مدرس بازاریابی, استاد بازاریابی, معلم بازاریابی, مشاور بازاریابی ,سخنران بازاریابی, مشاوره مارکتینگ ,تدریس بازاریابی, آموزش بازاریابی ,مشاور مارکتینگ, معلم مارکتینگ, دوره بازاریابی, مدرس تحقیقات بازاریابی ,مدرس, مدرس فروش, مدرس تحقیقات بازار, مشاور تحقیقات بازار, آموزش دوره بازاریابی ,مدرس اصول و فنون مذاکره, بازاریابی صنعتی, دوره اجرای پروژه های چیدمان فروش, مدرس بازاریابی, وفاداری مشتری ,تدریس مارکتینگ ,مشاوره بازاریابی, استاد اصول و فنون مذاکره, کلاس رفتار سازمانی, مدرس رفتار سازمانی, سخنران رفتار سازمانی, دوره رفتار سازمانی' مدرس بازاریابی, استاد بازاریابی, معلم بازاریابی, مشاور بازاریابی ,سخنران بازاریابی, مشاوره مارکتینگ ,تدریس بازاریابی, آموزش بازاریابی ,مشاور مارکتینگ, معلم مارکتینگ, دوره بازاریابی, مدرس تحقیقات بازاریابی ,مدرس, مدرس فروش, مدرس تحقیقات بازار, مشاور تحقیقات بازار, آموزش دوره بازاریابی ,مدرس اصول و فنون مذاکره, بازاریابی صنعتی, دوره اجرای پروژه های چیدمان فروش, مدرس بازاریابی, وفاداری مشتری ,تدریس مارکتینگ ,مشاوره بازاریابی, استاد اصول و فنون مذاکره, کلاس رفتار سازمانی, مدرس رفتار سازمانی, سخنران رفتار سازمانی, دوره رفتار سازمانی

 

مدرس مدیریت استاد بازاریابی مدرس بازاریابی مدرس فروش مدرس برند مدرس مذاکره
 

مدرس مدیریت استاد مدیریت آموزش مدیریت تدریس مدیریت  مدرس مدیریت استاد مدیریت آموزش مدیریت تدریس مدیریت 

شورای شهر صدرا

لیست امید شهر صدرا

بهزاد حسین عباسی کاندید شورای شهر صدرا شیراز 96

انتخابات شورای شهر صدرا شیراز 96 نامزد اطلاح طلب شهر صدرا

بهزاد حسین عباسی کاندید شورای شهر صدرا شیراز 96

انتخابات شورای شهر صدرا شیراز 96 نامزد اطلاح طلب شهر صدرا

بهزاد حسین عباسی کاندید شورای شهر صدرا شیراز 96

انتخابات شورای شهر صدرا شیراز 96

بهزاد حسین عباسی

استاد بهزاد حسین عباسی با 14 سال سابقه در عرصه کسب و کار و تدریس و آموزش دوره های مدیریت در سمینارها و کنفرانسهای مدیریت و مشاوره سازمانهای ایرانی هم اکنون با بررسی پایه ای شرکت ها و سازمانها راهکارهای مناسبی را برای برون رفت و یا ارتقاء ، گسترش و تصحیح وضعیت موجود ارائه نموده و این مورد را در قالب سمینار و دوره های آموزشی ارائه می نماید.

طبق دستور قرآن کریم : ‹‹ و امرهم شوری بینهم ›› و ‹‹ شاورهم فی الامر ›› شوراها ، مجلس شورای اسلامی ، شورای استان ، شهرستان ، شهر ، محل ، بخـش ، روسـتا و نظـایر اینهـا از ارکان تصمیم گیری و اداره امور کشورند .
موارد ، طرز تشکیل و حدود اختیارات و وظـایف شـوراها را ایـن قـانون و قـوانین ناشی از آن معین می کند .


09121724677
Behzadabbasi.ir
Behzadabbasi.com
Behzad-abbasi.ir

کلمات کلیدی

بهزاد حسین عباسی

اخبار شهر صدرا

شورای شهر صدرا

انتخابات شورای شهر صدرا 96

اخبار انتخابات شهر صدرا

انتشار غیر قانونی لیست امید شهر صدرا

بهزاد حسین عباسی اصلاح طلب هستم

افتتاح بیمارستان پیوند اعضاء بوعلی سینا در شهر صدرا

اعتلافهای شهر صدرا

لیست انتخابات شورای شهر صدرا

قوانین شورای شهر

کاندیداهای شورای شهر صدرا

کاندیدای شورای شهر صدرا

نامزد اصلاحات در شیراز

لیست اصلاحات انتخابات شورای شهر صدرا

لیست اصلاحات انتخابات شورای شهر شیراز

استاد بهزاد حسین عباسی

انصراف از لیست امید به نفع اصلاح طلبان

نتایج انتخابات شهر صدرا

آرش جوکار عضو شورای شهر صدرا

کاظم قائدی عضو شورای شهر صدرا

مهدی کشاورزی عضو شورای شهر صدرا

مسعود رحیمی عضو شورای شهر صدرا

علی‌رضا فریدونی عضو شورای شهر صدرا

عبدالرضا اتحادپور عضو شورای شهر صدرا

رحمان چوبینه عضو شورای شهر صدرا

خسرو رزمجویی عضو شورای شهر صدرا

حمیدرضا صادقی عضو شورای شهر صدرا

اعلام نتایج انتخابات شورای شهر صدرا

ابوالحسن گودرزی عضو شورای شهر صدرا

۱۸ مطلب در فروردين ۱۳۹۶ ثبت شده است

۳۱
فروردين

رهروان ولایت ـ ما مردم ایران اسلامی برای شرکت در انتخابات برای خودمان دلائلی داریم که این دلایل عموماً ریشه در قرآن و روایات حضرات معصومین علیهم السلام دارد. ما در واقع با شرکت در انتخابات به دنبال این هستیم که به جهان استکبار بفهمانیم که هنوز در صف مقدم دفاع از آرمانهای انقلاب و امام و شهدا ایستاده ایم.

انتخابات 

بسم الله الرحمن الرحیم

مقدمه:

در این مقاله به دنبال دلائل قرآنی و روائی برای شرکت در انتخابات هستیم،امیدواریم که با درک و فهم این دلائل روائی و قرآنی کسی از خود سلب مسئولیت نکند و از زیر بار مسئولیت مهم و خطیر انتخابات شانه خالی نکند.چرا که همه ما نسبت به امام و شهدا باید ادای وظیفه و پاسداری از انقلاب بکنیم.


محور اول :لزوم انجام وظیفه و رد تسلط دشمن 

اولین چیزی که به ذهن هر اهل خردی می رسد این است که شرکت در انتخابات یک وظیفه است،وظیفه ی خطیر و مهمی که اگر از عهده و انجام آن شانه خالی کنیم باعث تسلط معاندین و دشمنان بر ایران اسلامی شده ایم تسلطی که بر کسی پوشیده نیست. شرکت نکردن مردم در انتخابات باعث تسلط سیاسی و اقتصادی و حتی نظامی دشمن بر ایران اسلامی می شود.


«وَلَن یَجْعَلَ اللّهُ لِلْکَافِرِینَ عَلَی الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلا) [نساء: 141] و خداوند هرگز کافران را بر مؤمنان تسلّطى نداده است».

امام علی– علیه السّلام- می فرمایند:


«اِتَّقُوااللهَ فِی عِِبادِهِ وَ بِلادِهِ فَاِنَّکُم مَسئُولُونَ حَتّی عَنِ البِقاعِ وَ البَهائِمِ وَ اَطِیعوا اللهَ وَ لا تَعصُوهُ [1]از خدا نسبت به بندگان و شهرهایش پروا کنید زیرا دارای مسئولیّت هستید حتّی نسبت به زمینها و حیوانات و خداوند را اطاعت کنید و از نافرمانی او بپرهیزید. -


محور دوم :شکر نعمت حکومت اسلامی

دومین دلیل قرآنی ما برای شرکت در انتخابات وجوب شکر نعمت بزرگ حکومت اسلامی است  می باشد،در واقع ما با شرکت کردن در انتخابات این نعمت حکومت اسلامی را شکر کرده و برای پیش برد فعالیت های اسلامی آن با شرکت در انتخابات شکر عملی آن رابه جا آورده و شکر گزار خدا وند متعال می باشم .

«وَ إِذْ تَأَذَّنَ رَبُّکُمْ لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزیدَنَّکُمْ وَ لَئِنْ کَفَرْتُمْ إِنَّ عَذابی‏ لَشَدیدٌ ابراهیم [ابراهیم /7]و (همچنین به خاطر بیاورید) هنگامى را که پروردگارتان اعلام داشت: «اگر شکرگزارى کنید، (نعمت خود را) بر شما خواهم افزود و اگر ناسپاسى کنید، مجازاتم شدید است!»


محورسوم :استادگی در برابر دشمن وحفظ نظام اسلامی

یکی از تاثیراتی که انتخابات  در عرصه ی بین الملل دارد این است که دشمنان قسم خورده این کشور مایوس و ناامید می شوند،و این شرکت گسترده مردم به جهان می فهماند که مردم این کشور همچون اوایل انقلاب پیرو خط امام و رهبری هستند و ذره ای از آرمان های امام و شهدا عقب نشینی نکرده اند. در واقع شرکت در انتخابات مثل حفظ و نگهداری مرز های ایران اسلامی می باشد .


یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَ صابِرُوا وَ رابِطُوا وَ اتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ [آل عمران 200]اى کسانى که ایمان آورده‏اید! (در برابر مشکلات و هوسها،) استقامت کنید! و در برابر دشمنان (نیز)، پایدار باشید و از مرزهاى خود، مراقبت کنید و از خدا بپرهیزید، شاید رستگار شوید!»


محور چهارم:شرکت در انتخابات یعنی من دشمن را حمایت و کمک نمی کنم

یکی از اهدافی که دشمنان در عرصه ی رسانه و جنگ نرم به دنبال آن هستند این است که مردم حضور حداقلی در انتخابات داشته باشند در واقع با این کار به دنبال این هستند که مردم از آرمان های مقدس خود و عهدی که با امام و شهدا بسته اند دست بردارند ولی مردم با شرکت در انتخابات اثبات می کنند که در صف دشمن نیستند و هنوز بر آرمانهای خود باقی هستند.


قالَ رَبِّ بِما أَنْعَمْتَ عَلَیَّ فَلَنْ أَکُونَ ظَهیراً لِلْمُجْرِمینَ [قصص/17]عرض کرد: «پروردگارا! بشکرانه نعمتى که به من دادى، هرگز پشتیبان مجرمان نخواهم بود!»


محور پنجم:وجوب استقامت و پایداری در برابر دشمن

هر چند مشکلات و سختی هایی بر مردم وارد شده است، ولی این را نباید فراموش کرد که بسیاری از این مشکلات به خاطر این است که دشمن به دنبال مایوس کردن مردم که عناصر اصلی انقلاب و نظام هستند می باشد. ما با شرکت در انتخابات به تمام جهان اثبات می کنیم که هیچ وقت دست از استقامت و ایستادگی  در برابر دشمن بر نمی داریم.  


«فَاسْتَقِمْ کَما أُمِرْتَ وَ مَنْ تابَ مَعَکَ وَ لا تَطْغَوْا إِنَّهُ بِما تَعْمَلُونَ بَصیرٌ [هود/112]پس همان‏گونه که فرمان یافته‏ اى، استقامت کن و همچنین کسانى که با تو بسوى خدا آمده ‏اند (باید استقامت کنند)! و طغیان نکنید، که خداوند آنچه را انجام مى‏دهید مى‏بیند!»


سخن پایانی:

ما مردم ایران اسلامی برای شرکت در انتخابات برای خودمان دلائلی داریم که این دلایل عموماً ریشه در قرآن و روایات حضرات معصومین علیهم السلام دارد. ما در واقع با شرکت در انتخابات به دنبال این هستیم که به جهان استکبار بفهمانیم که هنوز در صف مقدم دفاع از آرمانهای انقلاب و  امام و شهدا ایستاده ایم.


  • بهزاد حسین عباسی کاندید شورای شهر صدرا
۳۱
فروردين

اگر به سخنان و مجموعه ای از توصیه های امام خمینی (ره) درباره انتخابات نگاهی بیندازیم ، مشاهده خواهیم کرد که هرگاه امام خمینی (ره) خواسته اند مردم را به شرکت گسترده در انتخابات سفارش فرمایند ، ادبیات، الفاظ و عبارت های ویژه ای را به کار برده اند ؛ الفاظ، عبارت ها و ادبیاتی که معمولا در فضاهای رزمی و حماسی و به هنگام تشجیع و تشویق مردم به دفاع از حیثیت دینی و میهنی و پاسداری از منافع جمعی و ملی و صیانت از هویت و ارزش های عمومی و الهی به کار می روند . 

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ، هرگاه انتخاباتی پیش می آمد ، امام خمینی یا پیامی به مردم می فرستادند یا سخنی در تشویق مردم به شرکت در انتخابات ایراد می فرمودند . در انتخابات 1367 که آخرین انتخاباتی بود که در حیات و حضور امام خمینی برگزار شد، معظم له در بخشی از پیامی که به مردم درباره شرکت در انتخابات ، فرستادند ، چنین فرمودند : 

ملت شهیدپرور ایران بدانند این روزها روز امتحان الهی است ؛ روز پرخاش علیه کسانی است که با اسلام کینه دیرینه دارند ؛ روز انتقام از کفر و نفاق است ؛ روز فداکاری است ؛ امروز روز عاشورای حسینی است ؛ امروز ایران کربلاست ؛ حسینیان آماده باشید ؛ «جهزوا انفسکم بالصلاح والسلاح» . نهراسید که نمی هراسید ، کمربندهاتان را محکم کنید. ای آزادگان و احرار به پاخیزید! قدرت های بزرگ شرق و غرب می خواهند شما را در زیر چکمه ها و چنگال های کثیف و خونین خود خرد کنند که حتی آخ هم نگویید . امروز روز مقاومت است ، ... . )۱) 

در جای دیگر نیز امام خمینی(ره) می فرمایند : عزیزان من که امید نهضت اسلامی به شماست ، در روز تعیین سرنوشت کشور بپاخیزید و به صندوق ها هجوم آورید و آرای خود را در آن ها بریزید .. . (2) من امیدوارم که ملت شریف ایران در این امر مهم الهی (انتخابات) یکدل و یک جهت در روز انتخابات به سوی صندوق ها هجوم برند و آرای خود را به صندوق ها بریزند.  (3) 

چنین سخنان حماسی ای که در ضمن عین واقعیت است ، در آن دسته از بیانات امام خمینی که پیرامون انتخابات ایراد فرموده اند ، فراوان است . 

یکی از علل به کار گرفتن چنین ادبیاتی از سوی امام خمینی ، به این دلیل است که در این زمان ، اوضاع جهان به گونه ای است که انتخابات از مظاهر مهم حضور مردم در عرصه و از نشانه های مشارکت و حمایت ملت از نوع حاکمیت سیاسی هر کشور است . 

علاوه بر این ، نکته مهم این است که در این زمان ، جهان استکبار همین موضوع را بهانه ای برای تهاجم و تبلیغات علیه کشورهای مستقلی مثل ایران قرار داده است . 

 به عبارت دیگر ، اکنون جهان استکبار به هر کشوری که می خواهد حمله تبلیغاتی، نظامی و سیاسی بنماید ، این موضوع را پیش می کشد که مثلا در فلان کشور به دلیل عدم مشارکت و حضور مردم در امور سیاسی و پایین بودن میزان حضور مردم در انتخابات که نماد مهم دموکراسی ، مردم سالاری و.. . است ، وضعیت و حاکمیت سیاسی که مقبول جهان و متناسب با معیارهای بین المللی باشد ، وجود ندارد و به همین دلیل لازم است علیه آن کشور دست به اقدام نظامی ، سیاسی و تبلیغاتی و.. . زد . 

گرچه خود کشورهای مستکبر جهان ، اساسی ترین حقوق انسان ها را زیر پا می گذارند و به خاطر منافع گروه کوچکی از سرمایه داران ، به حقوق و استقلال و منافع میلیاردها انسان حمله می کنند ولی آن ها با نفاق شگفت انگیزی از دموکراسی ، انتخابات ، حقوق انسان ها و.. . ابزاری برای حمله به دیگر کشورها و ابزاری برای موجه جلوه دادن سلطه خود و راهی برای تامین منافع نامشروع استکباری خود ساخته اند . 

به همین دلیل است که در روزگار ما و در کشورهای مستقلی مثل ایران که نمی خواهند زیر یوغ مستکبران قرار بگیرند ، انتخابات و جلوه گر ساختن شکوه حمایت مردم از نظام اسلامی ، علاوه بر این که ذاتا مفید و مهم است ، عرصه رزم با استکبار نیز محسوب می شود . رزمی که اگر خدای ناخواسته سربازان و رزمندگانش (تعداد افراد شرکت کننده در انتخابات) کم باشد ، زبان مستکبران جهانی دراز خواهد شد و توطئه های خود را با جدیت و گستاخی بیشتر دنبال خواهند کرد . اما اگر سربازان و رزمندگان این عرصه پیکار ، مثل گذشته زیاد باشند ، استکبار خود را در جنگ «رای ها» و «انتخابات» زبون خواهد دید و با یاس و ترس ، عقب نشینی خواهد کرد و زبان دراز گستاخی را کوتاه تر خواهد نمود . به همین دلیل است که به تعبیر امام خمینی ، ضرورت دارد در روز انتخابات ، به سوی صندوق ها هجوم ببریم ، حماسه حضور بسازیم ، شجاعت و کمال سیاسی خود را به نمایش بگذاریم و... . 

از نگاه امام خمینی ، انتخابات یکی از عرصه های مهم نبرد با استکبار و دشمنان داخلی و منطقه ای و جهانی اسلام و ایران است. به همین دلیل است که نه تنها امام خمینی در تشویق مردم به شرکت در انتخابات از ادبیات ویژه حماسی و رزمی نیز بهره می گرفتند بلکه به وضوح ابراز می کردند که شکست در انتخابات و عدم حضور گسترده مردم در انتخابات ، سبب می شود که مثل دوره مشروطیت ، انقلاب شکست بخورد و عناصر غیر معتقد به انقلاب و اسلام و مزدوران استکبار به قدرت دست یابند. 

  • بهزاد حسین عباسی کاندید شورای شهر صدرا
۳۱
فروردين

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

افتتاح اکو پارک صدرا

  • بهزاد حسین عباسی کاندید شورای شهر صدرا
۳۱
فروردين


 ماده 67 -ارتکاب هرگونه تقلب و تزویر در انتخابات و اعمـال خـلاف ایـن قـانون و آیین نامه اجرایی آن از قبیل موارد ذیل جرم محسوب می شود :

 الف – خرید و فروش رأی .

 ب – تقلب و تزویر در اوراق تعرفه یا برگ رأی یا صورتجلسات .

 ج – تهدید یا تطمیع در امر انتخابات . 

بهزاد حسین عباسی

 د – رأی دادن با شناسنامه جعلی .

 ه - رأی دادن با شناسنامه دیگری .

 و – رأی دادن بیش از یکبار .

 ز – اخلال در امر انتخابات .

 ح – کم و زیاد کردن آرا و یا تعرفه ها .

 ط – تقلب در رأی گیری یا شمارش آراء .

 ی – رأی گرفتن با شناسنامه کسی که حضور ندارد .

 ک – توصیه به نوشتن اسم نامزد معین در ورقه از طرف اعضای شعبه اخذ رأی یـا هر فرد دیگری درمحل صندوق رأی .

 ل – تغییر و تبدیل یا جعل و یا ربودن و یا معدوم نمودن اوراق و اسناد انتخابـاتی از قبیل تعرفه و برگ رأی ، صورتجلسات ، تلکسها ، تلفنگرامها و تلگرافها .

 م – بــازکردن و یــا شکسـتن قفـل محـل نگهـداری و لاک و مهـر صــندوقهای رأی بدون مجوز .

 ن – جابجایی ، دخل و تصرف و یا معـدوم نمـودن اسـناد انتخابـاتی بـدون مجـوز قانونی .

 س – دخالت در امر انتخابات با سند مجعول .

 ع – ایجاد رعب و وحشت برای رأی دهندگان یا اعضای شعبه ثبت نام و اخذ رأی با سلاح یا بدون سلاح در امر انتخابات .

 ف – دخالت در امر انتخابات با سمت مجعول یا به هر نحو غیرقانونی . 

 ص – ممانعت از حضور نمایندگان نامزدها در شعب ثبت نام و اخذ رأی .

 ق – عدم رعایت بی طرفی و جانبداری از نامزد انتخاباتی توسط مجریان انتخابـات

و اعضای هیأتهای نظارت استان ، شهرستان و بخش و ناظران شعب ثبت نام و اخذ رأی .

 تبصره – چنانچه وقوع جرایم مندرج در ماده فوق موجب گردد تا جریان انتخابـات در یک یا چند شعبه ثبت نـام و اخـذ رأی از مسـیر قـانونی خـود خـارج شـود و در نتیجـه انتخابات مؤثر باشد مراتب جهت اخذ تصمیم به هیأت نظارت استان اعلام می گردد . 

  • بهزاد حسین عباسی کاندید شورای شهر صدرا
۳۱
فروردين

هیأتهای نظارت و وظایف آنها

 ماده 53 -کیفیت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشـور طبـق مـواد 73 و 74 قانون اصلاح قانون تشکیلات شـوراهای اسـلامی کشـوری و انتخابـات شـوراهای مزبـور مصوب 29/4/1365 خواهد بود .

بهزاد حسین عباسی


 ماده 54 -اعلام نتیجه اخذ رأی انتخابات شوراهای اسلامی روستا و بخش به عهـده بخشدار و در انتخابات شوراهای اسلامی شهر به عهده فرماندار خواهد بود .

 ماده 55 -تأیید صحت انتخابات شوراهای روستا و بخش با هیأت نظارت بخـش و اعلام آن توسط بخشدار انجام می گیرد . دراین خصوص چنانچه کسی شکایت داشته باشـد ظرف مدت دو روز به هیأت نظارت شهرستان ارسـال و هیـأت مـذکور ظـرف مـدت 15 روز نظرنهایی خود را اعلام خواهد نمود .

 ماده 56 -تأیید صحت انتخابات شوراهای شهر با هیأت نظارت شهرسـتان اسـت و اعلام آن توسط فرماندار انجام میگیرد . دراین خصوص چنانچه کسی شکایتی داشته باشـد


ظرف مدت دو روز به هیـأت نظـارت اسـتان ارسـال و هیـأت مـذکور ظـرف مـدت 15 روز نظرنهایی خود را اعلام خواهد نمود .

 ماده 57 -توقف یا ابطال انتخابـات یـک یـا چنـد شـعبه اخـذ رأی در روسـتاها بـه پیشنهاد هیأت نظارت شهرستان و تأیید هیأت نظارت استان خواهد بود .

 ماده 58 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( در انتخابات شوراهای اسلامی شهر توقف یا ابطال انتخابات یک یا چند شعبه اخذ رأی که در سرنوشت انتخابات مؤثر باشد به پیشنهاد هیـأت نظارت استان و تأیید هیأت مرکزی نظارت خواهد بود .

 تبصره ( الحاقی 6/7/1382 – ( ابطال آراء باید مستند به قانون و همراه بـا اسـناد و مدارک معتبر باشد . در غیراینصورت ابطال آراء جرم تلقی شده و مرتکب یا مرتکبین و نیـز 24 کسانی که گزارش یا شهادت کذب داده باشند طبق قانون مجازات می شوند .


 ماده 59 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( اقدامات هیأت نظارت شهرسـتان و هیـأت نظـارت استان جز در مورد تأیید صلاحیت کاندیداها و تأیید صحت انتخابات نافی اختیـارات هیـأت مرکزی نظارت نبوده و تصمیم هیأت مرکزی نظارت قطعی و لازم الاجرا است .


 ماده 60 – جلسات هیأت مرکزی نظارت و هیأت نظارت شهرستانها با حضور 4 نفر از اعضا و جلسات هیأتهای نظارت استان و بخش با حضور کلیه اعضا تشـکیل و مصـوبات آنان با رأی اکثریت اعضا معتبر خواهد بود.

 تبصره 1 -در صورت تساوی آرا در تصمیم گیریها ، تصمیمی را که رئیس جلسه با آن موافقت دارد معتبر است . 


 تبصره 2 -اعضای هیأتهای نظارت بخش و شهرستان و استان و ناظرین در شـعب ثبت نام و اخذ رأی باید در انجام وظایف خود بی طرفی کامل را رعایت نماینـد . در صـورت تخلف ، فرد متخلف توسط هیأت نظارت مافوق برکنـار مـی شـود و چنانچـه اکثـر اعضـای هیأت نظارت بی طرفی کامل را رعایت نکنند هیأت متخلـف توسـط هیـأت مرکـزی نظـارت منحل خواهد شد .

 ماده 61 -هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی ، به طرق زیر نظارت خود را اعمال می نمایند :

 الف – گزارشهای وزارت کشور و بازرسیهای آن .

 ب – اعزام بازرسان مستقل در صورت لزوم برای رسیدگی به شکایات مربـوط بـه هیأتهای اجرایی و مباشرین وزارت کشور .

 ج – رسیدگی نهایی شکایات و پرونده ها و مدارک انتخابات .

 د – تعیین ناظر در تمام هیأتهای مربوط به انتخابات .

 تبصره – هیأتهای نظارت بر انتخابـات شـوراهای اسـلامی میتواننـد از کارمنـدان دولت درجهت نظارت بر انتخابات کمک بگیرند .

 ماده 62 -هیأتهای اجرایی موظفند هیأتهای نظارت مربوط را درجریان کلیه مراحـل و امور انتخابات قرار دهند .

 ماده 63 -در تمام مدتی که انتخابـات برگـزار مـی شـود هیـأت مرکـزی نظـارت در سراسر کشور و هیأت نظارت استان و شهرستان و هیأتهای بخش در حوزه هـای انتخابیـه خود بر کیفیت انتخابات نظارت کامل خواهند داشت و در هر مورد که سوء جریان یا تخلفـی مشاهده کنند آن را به بخشداران و فرمانداران اعلام و آنان موظفنـد بنـا بـه نظـر هیأتهـای مذکور طبق قانون انتخابات در رفع نواقص اقدام کننـد و هیأتهـای نظـارت اسـتانها مکلفنـد مسائل مورد اختلاف را در همان استان حل نمایند و در صـورتی کـه مقامـات وزارت کشـور نظرات آنان را لحاظ ننمایند مراتب را جهت رسیدگی نهایی به هیأت مرکزی نظارت گـزارش خواهند کرد .

 ماده 64 -وزارت کشور موظف است حداقل یک مـاه قبـل از صـدور دسـتور شـروع انتخابات در هر یک از حوزه های انتخابیه مراتب را به اطلاع و تأیید هیأت مرکـزی نظـارت برساند .

 ماده 65 -هیأتهای اجرایی موظفند یک نسـخه از صورتجلسـه اقـدامات خـود را بـه ناظرین تسلیم نمایند . در هر مورد که وجود امضای هیأتهـای اجرایـی در قـانون انتخابـات پیش بینی شده است امضای ناظرین نیز لازم است .

 ماده 66 -وزارت کشور بمنظور حسـن انجـام انتخابـات میتوانـد مـأمورینی جهـت بازرسی و کنترل جریان انتخابات بطور ثابت یا سیار به حوزه های انتخابیه اعزام نماید . 

  • بهزاد حسین عباسی کاندید شورای شهر صدرا
۳۱
فروردين

هیأت اجرایی و وظایف آنها

 ماده32) اصلاحی 6/7/1382 – ( بمنظور برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر ، هیأت اجرایی شهرستان به ریاست فرماندار و عضـویت رئـیس اداره ثبـت احـوال ، رئـیس  آموزش و پرورش و هشت نفر از معتمدان در محدوده شهرستان تشکیل می شود .

استاد بهزاد حسین عباسی

 تبصره 1 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( برای تعیین هشت نفر معتمـدان هیـأت اجرایـی ، فرماندار سی نفر از معتمدان اقشار مختلف مـردم از کلیـه شـهرهای محـدوده شهرسـتان را انتخاب و از آنان دعوت به عمل می آورد .

 تبصره 2 ) الحاقی 6/7/1382 – ( اعضای هیأت اجرایی شهرستان و معتمدان دعـوت شده از سوی فرماندار نباید داوطلب عضویت در شورای شهر باشند .

 ماده 33 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( برای برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی روستا ، هیأت اجرایی بخش به ریاست بخشدار و عضویت نماینـدگان دسـتگاههای مـذکور در مـاده (32 (و مسئول جهاد کشاورزی بخش یا معاون وی و هفت نفـر از معتمـدان محـدوده بخـش تشکیل می شود .


 تبصره 1 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( برای تعیین هفت نفر از معتمدان هیـأت اجرایـی ، بخشدار سی نفر از معتمدان اقشار مختلف مردم از روستاهای محدوده بخش را انتخـاب و از آنان دعوت به عمل می آورد .

 تبصره 2 ) الحاقی 6/7/1382 – ( اعضای هیأت اجرایی بخش و معتمدان دعوت شده از سوی بخشدار نباید داوطلب عضویت در شورای روستا باشند .

 ماده 34 ) اصـلاحی 6/7/1382 -( معتمـدان منتخـب موضـوع مـواد (32 (و (33 (بـه دعوت فرماندار و بخشدار ( یا نماینده وی ) ظرف دو روز پس از انتخاب تشکیل جلسه داده ، پس از حضور دو سوم مدعوین ( حداقل بیست نفر ) از بین خود به ترتیب هشت و هفت نفـر را به عنوان معتمدان اصلی و پـنج نفـر را بـه عنـوان معتمـدان علـی البـدل هیـأت اجرایـی 19 شهرستان و بخش با رأی مخفی و اکثریت نسبی آراء انتخاب می نمایند .

 

 ماده 35 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( فرماندار و بخشدار ( یا نماینده وی ) مکلـف اسـت به ترتیب هشت و هفت نفر ازمعتمـدان اصـلی را بـرای شـرکت در جلسـات هیـأت اجرایـی 20 انتخابات دعوت نماید .


 ماده 36 -جلسات هیأت اجرایی با حضور دوسوم اعضا رسمیت یافته و در صـورت استعفا یا غیبت غیرموجه هر یک از معتمدین هیأت اجرایی در سه جلسه که به منزله استعفا تلقی می گردد ، فرماندار یا بخشدار ( یا نماینده وی ) از اعضای علی البدل به ترتیب آراء به جای آنان دعوت خواهد نمود .

 تبصره 1 – غیرموجه بـودن غیبـت بـا تصـویب دوسـوم اعضـای هیـأت اجرایـی خواهد بود .

 تبصـره 2– تصـمیمات هیـأت اجرایـی بــا اکثریـت آرای اعضـای حاضـر معتبـر خواهد بود .

 تبصره 3 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( در صـورتی کـه بـا دعـوت از اعضـای اصـلی و علی البدل ، اکثریت حاصل نگردید ، اعضای اداری هیأت اجرایی بقیه معتمدان ( تا سی نفـر )  را دعوت نموده تا کسری اعضا را از میان خود انتخاب نمایند .


 ماده 37 -عضویت هر فرد در بیش از یک هیأت اجرایی بطور همزمان ممنوع است .

 ماده 38 -اعضای اداری هیأت اجرایی تا زمانی که از سمت اداری خود مسـتعفی یـا برکنار نشده اند ، شخصاً مکلف به شرکت در جلسـات هیـأت اجرایـی مـی باشـند و غیبـت غیرموجه آنان در جلسـات هیـأت اجرایـی تمـرد از وظـایف قـانونی محسـوب مـی گـردد و فرماندار یا بخشدار ( یا نماینده وی ) موظف اسـت بلافاصـله پـس از غیبـت اعضـای اداری هیأت اجرایی مراتب را با ذکر علت غیبت به مقام مافوق وی اعلام دارد .

 تبصره ( اصلاحی 6/7/1382 – ( در صورتی که فرماندار و بخشدار بدون عذر موجه در جلسات شرکت ننماید بقیه اعضاء هیأت اجرایی موظفند ، موضوع را صورتجلسه کرده و مراتب را به مقام مافوق گزارش نمایند .

 ماده 39 -هیأتهای اجرایی در اسرع وقت تشکیل جلسه داده و پـس از تعیـین محـل استقرار شعب ثبت نام و اخذ رأی ، تعداد و محل شعب ثبت نـام و اخـذ رأی را صورتجلسـه نموده و یک هفته قبل از روز اخذ رأی مبـادرت بـه انتشـار آگهـی انتخابـات حـاوی تـاریخ

برگزاری انتخابات و اوقات اخذ رأی و شرایط انتخـاب کننـدگان و مقـررات جزایـی و محـل شعب ثبت نام و اخذ رأی در حوزه انتخابیه می نمایند .

 ماده 40 – هیأتهای اجرایی برای هر شعبه ثبت نـام و اخـذ رأی 5 نفـر از معتمـدین محل را که دارای سواد خواندن و نوشتن باشند انتخاب و جهت صدور حکـم بـه فرمانـدار و بخشدار حوزه انتخابیه معرفی می نمایند .

 تبصره 1 -در صورتی که در محل استقرار شعبه ثبت نام و اخذ رأی به تعداد کـافی معتمد با سواد نباشد هیأت اجرایی میتواند افـرادی را از خـارج ( حتـی الامکـان از محـدوده همان بخش ) برای آن شعبه انتخاب و به حکم فرماندار یا بخشدار اعزام نماید .

 تبصره 2 -اعضای شعب ثبت نام و اخذ رأی از بین خـود یـک رئـیس و یـک نایـب رئیس و سه نفر منشی انتخاب می نمایند . 

 ماده 41 -مأموران انتظامی در حدود قانون موظـف بـه ایجـاد نظـم و جلـوگیری از هرگونه بی نظمی در جریان انتخابات و حفاظت صندوقهای رأی می باشند نیروهای نظـامی و انتظامی حق دخالت در امور اجرایی و نظارت در انتخابات را ندارند .

 ماده 42 -هیأتهای اجرایی انتخابات شـوراهای اسـلامی مسـئول صـحت برگـزاری انتخابات حوزه انتخابیه خود می باشند .

 ماده 43 -هیأتهای اجرایی میتوانند برای بعضی از مناطق که لازم باشد شعب سیار ثبت نام و اخذ رأی با ذکر مسیر حرکت و محل توقف تعیین نمایند .  ماده 44 -هیأتهای اجرایی باید ترتیبی اتخاذ نمایند کـه یـک روز قبـل از اخـذ رأی ،

محل ثبت نام و اخذ رأی آماده باشد . 

 ماده 45 -فرماندار و بخشدار هر حوزه انتخابیه مکلف است پس از وصـول دسـتور وزارت کشور مبنی بر شروع انتخابات و همزمان با تشکیل هیـأت اجرایـی تـاریخ مراجعـه داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی را ضمن انتشار آگهی به اطـلاع کلیـه اهـالی حـوزه

انتخابیه برساند .

 تبصره 1 -مهلت مراجعه داوطلبان به فرمانداری ، بخشداری جهـت اعـلام داوطلبـی هفت روز از تاریخ مقرر در آگهی ثبت نام می باشد .

 تبصره 2 -شرایط انتخاب شوندگان و تـاریخ شـروع و خاتمـه قبـول بـرگ اعـلام داوطلبی از طرف فرماندار ، بخشدار در آگهی اعلام داوطلبی قید خواهد شد . 


 ماده 46 -هیأت اجرایی موظف است بمنظور احراز شرایط مذکور در مـواد 26 و 29 درباره هر یک از داوطلبان عضویت در شورای اسلامی شهر حسب مورد از مراجع ذیربط از قبیل اداره اطلاعات ، نیروی انتظامی ، دادگستری ، ثبت احوال استعلام نماید .

 تبصره 1 -چنانچه داوطلبان شرکت در انتخابات شوراهای اسلامی روستا مظنـون به داشتن یکی از موارد مذکور در ماده 29 باشند هیأت اجرایی مربوط موظف اسـت حسـب مورد از مراجع ذی ربط مذکور در ماده فوق استعلام نماید .

 تبصره 2 -مراجع مذکور در ماده فوق موظف هستند ظرف مـدت 10 روز از تـاریخ وصول استعلام نسبت به موارد استعلام کتباً پاسخ دهند .

 ماده 47 -هیأتهای اجرایی پس از دریافـت نتیجـه رسـیدگی بـه سـوابق داوطلبـان موظفند ظرف مدت هفت روز به صلاحیت داوطلبان رسیدگی و نتیجه را اعلام نمایند .

 ماده 48 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( نظر هیأتهای اجرایی بخش و شهرستان مبنـی بـر تأیید صلاحیت داوطلبـان قطعـی اسـت و نظـر هیأتهـای مـذکور درخصـوص رد صـلاحیت  داوطلبان حسب مورد با تأیید هیأتهای نظارت معتبر است .


 ماده 49 – بررسی سوابق داوطلبان باید محرمانه انجام گیـرد بطـوری کـه موجـب هتک حیثیت و آبروی افراد نشود و بررسیها از محدوده موارد مذکور در مـواد 26 ، 27 ، 28، 29 و 30 این قانون خارج نگردد و افشای هرگونه اطلاعـات دریافـت شـده توسـط اعضـای هیأتهای اجرایی و یا هر شخص دیگر ممنوع است .

 ماده 50 – هیأتهای اجرایی مکلفند در انجام وظایف خود بی طرفـی کامـل را رعایـت نمایند و در صورت تخلف ، فرماندار یا بخشدار موظف است با رأی اکثریـت اعضـای هیـأت اجرایی نسبت به تعویض هر یک از معتمدین هیأت اجرایی و در مـواردی کـه انحـلال هیـأت اجرایی ضروری باشد با تأیید استاندار و هیأت نظارت استان اقـدام نمایـد . تشـکیل مجـدد هیأت اجرایی با رعایت مقررات مندرج در این قانون انجام می گیرد و تصمیمات متخذه هیأت اجرایی منحله عنداللزوم وسیله هیأت اجرایی جدید قبل از انقضای مهلت قانونی رسیدگی به صلاحیت داوطلبان قابل تجدیدنظر خواهد بود .

 تبصره 1 -داوطلبان شـرکت در انتخابـات شـوراهای اسـلامی روسـتا و شـهر کـه صلاحیت آنان در هیأت اجرایی رد شده است میتواننـد ظـرف مـدت 4 روز از تـاریخ اعـلام اسامی نامزدهای انتخاباتی شکایت خود را به ترتیب داوطلبان شورای اسـلامی روسـتا بـه هیأت نظارت شهرستان و داوطلبان شورای اسلامی شهر بـه هیـأت نظـارت اسـتان تسـلیم نمایند .

 تبصره 2 -شاکیان می توانند شکایت خود را ظرف مهلـت مقـرر بـه هیـأت اجرایـی مربوط نیز تسلیم نمایند . هیأت اجرایی موظف است بلافاصله شکایت دریافتی را به هیـأت نظارت ذیربط ارسال نماید .

 تبصره 3 -هیأت نظارت موظف است ظرف مدت 10 روز از تاریخ دریافت شـکایات به آنها رسیدگی و نتیجه را به هیأت اجرایی مربوط اعلام نماید . نظر هیأت نظـارت در ایـن خصوص قطعی و لازم الاجرا است .

 تبصره 4 -هیأت اجرایی موظف است پس از وصول نظریه هیأت نظـارت ، اسـامی آن تعداد از داوطلبانی را نیز که صلاحیت آنان مورد تأیید هیأت نظارت قرار گرفته اسـت از طریق انتشار آگهی به اطلاع اهالی برساند . 

 ماده 51 -فرماندار یا بخشدار یا نمایندگان آنان مکلفنـد فهرسـت اسـامی نامزدهـای تأیید شده انتخابات را ظرف 3 روز از طریق انتشار آگهی به اطـلاع اهـالی حـوزه انتخابیـه برسانند .

 ماده 52 -هیأتهای اجرایی موظفند از تاریخ اعلام نهایی صـلاحیت داوطلبـان تـا دو روز پس از اعلام نتیجه اخذ رأی انتخابات شکایت واصـله را بپذیرنـد و از تـاریخ دریافـت شکایات ظرف مدت پـنج روز در جلسـه مشـترک هیـأت اجرایـی و هیـأت نظـارت بـه آنهـا

رسیدگی و اخذ تصمیم نمایند . 

  • بهزاد حسین عباسی کاندید شورای شهر صدرا
۳۱
فروردين

شرایط انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان

بهزاد حسین عباسی

 ماده 25 -انتخاب کنندگان باید دارای شرایط زیر باشند :

 1 -تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران .

 2 -حداقل سن 15 سال تمام در روز اخذ رأی .

 3 -سکونت حداقل یک سال در محل اخذ رأی به استثنای شهرهای بالای یکصـدهزار نفر جمعیت .

 تبصره – کسانی که محل کار آنان خارج از محدوده حوزه انتخابیه باشد ولی افـراد تحت تکفل آنان مانند همسر و فرزندان حداقل یک سال قبل از انتخابـات در حـوزه انتخابیـه سکونت داشته باشند میتوانند در همان حوزه رأی دهند .

 ماده 26 -انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام باید دارای شرایط زیر باشند :

 الف – تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران .

 ب – حداقل سن 25 سال تمام .

 ج – این بند به موجب قانون اصلاحی 6/7/1382 حذف شده است .


 د – اعتقاد و التزام عملی به اسلام و ولایت مطلقه فقیه .

 ه - ابراز وفاداری به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران .

 و ( اصلاحی 6/7/1382 – ( دارابودن سواد خواندن و نوشتن برای شورای روسـتا و داشتن حداقل مدرک دیپلم یا معادل آن بـرای شـورای شـهرهای دارای تـا یـک میلیـون نفـر جمعیت و مدرک فوق دیپلم یا معادل آن برای شورای شهرهای دارای بیش از یک میلیون نفر جمعیت .

 

 تبصره 1 -اقلیتهای دینی شناخته شده در قانون اساسی بـه جـای اسـلام بایـد بـه اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند .

 تبصره 2 -اعضای شوراها باید در محدوده حوزه انتخابیـه خـود سـکونت اختیـار نمایند . تغییر محل سکونت هر یک از اعضای شورا از محدوده حوزه انتخابیه بـه خـارج از آن موجب سلب عضویت خواهد شد .

 ماده 27 -اعضای هیأتهای اجرایی و نظارت انتخابات شوراها از داوطلـب شـدن در حوزه های انتخابیه تحت مسئولیت خود محرومند .

 ماده 28 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( اشـخاص زیـر بـه واسـطه مقـام و شـغل خـود از داوطلب شدن برای شوراهای اسلامی به ترتیب ذیل محرومند 

 1 -رئیس جمهور و مشاورین و معاونین وی ، وزرا ء ، معاونین و مشـاورین آنـان ،نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، اعضای شورای نگهبان ، رئیس قوه قضائیه و معاونین و مشاورین وی ، رئیس دیوان عالی کشور ، دادستان کل کشور و معاونین و مشاورین آنـان ، رئیس دیوان عدالت اداری ، رئیس سازمان بازرسی کل کشور ، شـاغلین نیروهـای مسـلح ،


رؤسای سازمانها و ادارات عقیدتی سیاسی نیروهای مسلح ، رئیس سازمان صدا و سـیمای جمهوری اسلامی ایران ومعاونین وی، رؤسا و سرپرستان سازمانهای دولتی،رئیس دانشگاه آزاد اسلامی،رؤسای کل ومدیران عامل بانکها،رئیس جمعیت هلال احمرو معاونین وی،رئیس

بنیادمستضعفان وجانبازان،سرپرست بنیادشهید،سرپرست بنیادمسکن ، سرپرسـت کمیتـه امداد امام ، رؤسای سازمانها ، مـدیران عامـل شـرکتهای دولتـی ( ماننـد شـرکت مخـابرات ، دخانیات ... ) ، سرپرست نهضت سوادآموزی ، رئیس سازمان نظام پزشـکی ایـران ، مـدیران

کل تشکیلات ستادی وزارتخانه ها و سـازمانها و ادارات دولتـی و سـایر رؤسـا ، مـدیران و سرپرستانی که حوزه مسئولیت آنان به کل کشور تسـری دارد ، از عضـویت در شـوراهای اسلامی سراسر کشور محرومند مگر آنکه قبل از ثبت نام از سمت خود اسـتعفا نمـوده و بـه

هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند .

 2 -استانداران و معاونین و مشاورین آنان، فرمانداران و معاونین آنان، بخشداران ، مدیران کل ادارات استانداری ، مـدیران کـل ، سرپرسـتان ادارات کـل ، معـاونین ادارات کـل ، دادســتانها ، دادیارهــا ، بازپرســها ، قضــات ، رؤســای دانشــگاهها ، رؤســای بانکهــا ،

رؤسا ، سرپرستان و معاونین سازمانها و شرکتهای دولتی و نهادها و مؤسسات دولتی و یا وابسته به دولت که از بودجه عمومی به هر مقدار استفاده می نمایند و سایر رؤسا ، مدیران و سرپرستان استان ، شهرستان و بخش به ترتیب از عضویت در شوراهای اسلامی واقع در

محدوده استان ، شهرستان و بخش محرومند ، مگر آنکه قبل از ثبت نام از سمت خود استعفا نموده و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند . 


 3 -شـهرداران و مـدیران منـاطق و مؤسسـات و شـرکتهای وابسـته و شـاغلین در شهرداری و مؤسسات و شرکتهای وابسته به آن از عضویت در شورای اسلامی شـهر محـل خدمت محرومند ، مگر آنکه قبل از ثبت نام از سمت خود استعفا نموده و به هیچ وجـه در آن

پست شاغل نباشند .

 ماده 29 -اشخاص زیر از داوطلب شدن برای عضویت در شوراها محرومند :  الف – کسانی که در جهت تحکیم مبانی رژیم سابق نقش مؤثر و فعال داشته اند بـه تشخیص مراجع ذی صلاح .

 ب – کسانی که به جرم غصب اموال عمومی محکوم شده اند .  ج – وابستگان تشکیلاتی به احزاب ، سازمانها و گروهکهایی کـه غیرقـانونی بـودن

آنها از طرف مراجع صالحه اعلام شده باشد .

 د – کسانی که به جرم اقدام بر ضد جمهوری اسلامی ایران محکوم شده اند .

 ه - محکومین به ارتداد به حکم محاکم صالحه قضایی .

 و – محکومین به حدود شرعی .

 ز – محکومین به خیانـت و کلاهبـرداری و غصـب امـوال دیگـران بـه حکـم محـاکم

صالحه قضایی .

 ح – مشهوران به فساد و متجاهران به فسق .

 ط – قاچاقچیان مواد مخدر و معتادان به این مواد .

 ی – محجوران و کسانیکه به حکم دادگاه مشمول اصل (49 (قانون اساسی باشند .


 ک – وابستگان به رژیم گذشته از قبیل (اعضای انجمنهـای ده ، شـهر ، شهرسـتان و استان و خانه هـای انصـاف ، رؤسـای کانونهـای حـزب رسـتاخیز و حـزب ایـران نـوین و نمایندگان مجلسهای سنا و شـورای ملـی سـابق ، کدخـدایان و خـوانین وابسـته بـه رژیـم

گذشته ) .

 ماده 30 – هیچیک از داوطلبان عضویت در شوراها نمی توانند همزمان در بـیش از یک حوزه انتخابیه به عنوان داوطلب عضویت در شورا ثبت نام نمایند ، در غیـر اینصـورت اسم آنان از فهرست داوطلبان حذف و از آن تاریخ بـه مـدت چهارسـال از داوطلـب شـدن در

انتخابات شوراها محروم می گردند .

 ماده 31 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( در صورتی که هر یک از شوراها بـه علـت فـوت ، استعفا یا سلب عضویت اعضای اصلی و علی البدل ، فاقد حد نصاب لازم برای تشکیل جلسه گردد و بیش از هیجده ماه به پایان دوره مانده باشـد وزارت کشـور موظـف اسـت حـداکثر ظرف دو ماه انتخابات میاندوره ای جهت تکمیل تعداد اعضای اصـلی و علـی البـدل و ادامـه فعالیت آن را برگزار نماید

  • بهزاد حسین عباسی کاندید شورای شهر صدرا
۳۱
فروردين

شرایط و مدارک نامزدی انتخابات شورای شهر

چه کسانی می توانند در انتخابات شورای شهر و روستا استاد بهزاد حسین عباسیشرکت کنند؟ مدرک تحصیلی لازم برای ثبت نام در این انتخابات چیست؟ آیا شهرداران ماسال و شاندرمن باید قبل از انتخابات از شهرداری استعفاء دهند؟ چه کسانی نمی توانند نامزد انتخابات شورای شهر و روستا شوند؟ یک شخص برای برای نامزد شدن انتخابات شورای شهر طبق قانون اساسی باید چه شرایطی را دارا باشد؟ نامزدها تا چه زمانی مهلت ثبت نام دارند؟ برای دریافت پاسخ این سوالات ادامه مطلب را بخوانید .

شرایط و مدارک نامزدی انتخابات شورای شهر


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ماسال،  مطابق اصل ۱۰۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی « برای پیشبرد سریع برنامه‏ های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات محلی، اداره امور هر روستا، بخش، شهر، شهرستان یا استان با نظارت شورایی به نام شورای ده، بخش، شهر، شهرستان یا استان صورت میگیرد که اعضای آن را مردم همان محل انتخاب میکنند.
شرایط انتخاب ‏کنندگان و انتخاب شوندگان و حدود وظایف و اختیارات و نحوه انتخاب و نظارت شوراهای مذکور و سلسله مراتب آنها را که  باید با رعایت اصول وحدت ملی و تمامیت ارضی و نظام جمهوری اسلامی و تابعیت حکومت مرکزی باشد قانون معین می کند. »
مطابق ماده ۲۶ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور انتخاب شوندگان باید دارای شرایط زیر باشند:
الف ـ تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران.
ب ـ حداقل سن ۲۵ سال تمام.
ج ـ سکونت حداقل یک سال متصل به زمان اخذ رأی در محل.
د ـ اعتقاد و التزام عملی به اسلام و ولایت مطلقه فقیه.
هـ ـ ابراز وفاداری به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.
و ـ دارا بودن سواد خواندن و نوشتن به اندازه کافی.
تبصره ۱ ـ اقلیتهای دینی شناخته شده در قانون اساسی به جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند.
تبصره ۲۲ ـ اعضای شوراها باید در محدوده حوزه انتخابیه خود سکونت اختیار نمایند. تغییر محل سکونت هر یک از اعضای شورا از محدوده حوزه انتخابیه به خارج از آن موجب سلب عضویت خواهد شد.
ماده ۲۷ـ اعضای هیأتهای اجرایی و نظارت انتخابات شوراها از داوطلب شدن در حوزه‌های انتخابیه تحت مسئولیت خود محرومند.
ماده ۲۸ـ اشخاص زیر به واسطه مقام و شغل خود از داوطلب شدن برای شوراهای اسلامی به ترتیب ذیل محرومند:
۱ـ رئیس جمهور و مشاورین و معاونین وی، وزراء، معاونین و مشاورین آنان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای نگهبان، رئیس قوه  قضائیه و معاونین و مشاورین وی، رئیس دیوان عالی کشور، دادستان کل کشور و معاونین و مشاورین آنان، رئیس دیوان عدالت اداری، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، شاغلین نیروهای مسلح، رؤسای سازمانها و ادارات عقیدتی سیاسی نیروهای مسلح، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و معاونین وی، رؤسا و سرپرستان سازمانهای دولتی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، رؤسای کل و مدیران عامل بانکها، رئیس جمعیت هلال احمر و معاونین وی، رئیس بنیاد مستضعفان و جانبازان، سرپرست بنیاد شهید، سرپرست بنیاد مسکن، سرپرست کمیته امداد امام، رؤسای سازمانها، مدیران عامل شرکتهای دولتی (مانند شرکت مخابرات، دخانیات…)، سرپرست نهضت سوادآموزی، رئیس سازمان نظام پزشکی ایران، مدیران کل تشکیلات ستادی وزارتخانه‌ها و سازمانها و ادارات دولتی و سایر رؤسا، مدیران و سرپرستانی که حوزه مسئولیت آنان به کل کشور تسری دارد، از عضویت در شوراهای اسلامی سراسر کشور محرومند مگر آنکه دو ماه قبل از ثبت نام، از سمت خود استعفا نموده و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند.
۲ـ استانداران و معاونین و مشاورین آنان، فرمانداران و معاونین آنان، بخشداران، مدیران کل ادارات استانداری، مدیران کل، سرپرستان  ادارات کل، معاونین ادارات کل، دادستانها، دادیارها، بازپرسها، قضات، رؤسای دانشگاهها، رؤسای بانکها، رؤسا، سرپرستان و معاونین سازمانها و شرکتهای دولتی و نهادها و مؤسسات دولتی و یا وابسته به دولت که از بودجه عمومی به هر مقدار استفاده می‌نمایند و سایر رؤسا، مدیران و سرپرستان استان، شهرستان و بخش به ترتیب از عضویت در شوراهای اسلامی واقع در محدوده استان، شهرستان و بخش محرومند، مگر آنکه دو ماه قبل از ثبت نام، از سمت خود استعفا نموده و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند.
۳ـ شهرداران و مدیران مناطق و مؤسسات و شرکتهای وابسته و شاغلین در شهرداری و مؤسسات و شرکتهای وابسته به آن از عضویت در شورای  اسلامی شهر محل خدمت محرومند، مگر آنکه دو ماه قبل از ثبت نام، از سمت خود استعفا نموده و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند.
ماده ۲۹ـ اشخاص زیر از داوطلب شدن برای عضویت در شوراها محرومند:
الف ـ کسانی که در جهت تحکیم مبانی رژیم سابق نقش مؤثر و فعال داشته‌اند به تشخیص مراجع ذیصلاح.
ب ـ کسانی که به جرم غصب اموال عمومی محکوم شده‌اند.
ج ـ وابستگان تشکیلاتی به احزاب، سازمانها و گروهکهایی که غیرقانونی بودن آنها از طرف مراجع صالحه اعلام شده باشد.
د ـ کسانی که به جرم اقدام بر ضد جمهوری اسلامی ایران محکوم شده‌اند.
هـ ـ محکومین به ارتداد به حکم محاکم صالح قضایی.
و ـ محکومین به حدود شرعی.
ز ـ محکومین به خیانت و کلاهبرداری و غصب اموال دیگران به حکم محاکم صالح قضایی.
ح ـ مشهوران به فساد و متجاهران به فسق.
ط ـ قاچاقچیان مواد مخدر و معتادان به این مواد.
ی ـ محجوران و کسانی که به حکم دادگاه مشمول اصل (۴۹) قانون اساسی باشند.
ک ـ وابستگان به رژیم گذشته از قبیل (اعضای انجمنهای ده، شهر، شهرستان و استان و خانه‌های انصاف، رؤسای کانونهای حزب رستاخیز و حزب  ایران نوین و نمایندگان مجلسهای سنا و شورای ملی سابق، کدخدایان و خوانین وابسته به رژیم گذشته).
ماده ۳۰ـ هیچ یک از داوطلبان عضویت در شوراها نمی‌توانند همزمان در بیش از یک حوزه انتخابیه به عنوان داوطلب عضویت در شورا ثبت نام  نمایند، در غیر اینصورت اسم آنان از فهرست داوطلبان حذف و از آن تاریخ به مدت چهار سال از داوطلب شدن در انتخابات شوراها محروم می‌گردند.
ماده ۳۱ـ در صورتی که هر یک از شوراها به علت فوت، استعفا یا سلب عضویت اعضای اصلی و علی‌البدل، فاقد حد  نصاب لازم برای تشکیل جلسه گردد و بیش از شش ماه به پایان دوره مانده باشد وزارت کشور موظف است حداکثر ظرف دو ماه انتخابات میان‌دوره‌ای جهت تکمیل تعداد اعضای اصلی و علی‌البدل و ادامه فعالیت آن را برگزار نماید.


مدارک لازم برای ثبت نام انتخابات شورای شهر و روستا/زمان ثبت نام

به گزارش موج حضور به نقل از مازند شورا: داوطلبان برای ثبت نام در انتخابات چهارمین دوره شورای اسلامی شهر و روستا لازم است مدارک ذیل را ارائه نمایند.

داوطلبان به هنگام مراجعه برای ثبت‌نام موظفند اصل شناسنامه عکس‌دار به همراه دو نسخه تصویر تمام صفحه‌های شناسنامه، اصل و تصویر کارت پایان خدمت یا مدرکی دال بر مشخص بودن وضعیت خدمت وظیفه عمومی برای متولدین سال ۱۳۳۸ به بعد، چهار قطعه عکس جدید ۳ در ۴ و اصل و تصویر مدرک تحصیلی مرتبط. و گواهی عدم سوء پیشینه.

زمان  ثبت نام نامزدهای چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا ۲۶ فروردین ماه بوده و داوطلبن لازم است برای این منظور در شهرها به فرمانداری‌ها و برای روستاها و عشایر به بخشداریهای مربوطه مراجعه کنند.


به گزارش”آسیو”به نقل از خلیج فارس؛مدیرکل انتخابات وزارت کشور در نشستی خبری در بوشهر گفت: در چهارمین دوره شوراهای شهر و روستا که انتخابات آن خردادماه ۹۲ برگزار می شود،  تعداد اعضای شوراها افزایش می یابد.
حسنعلی نوری که به دلیل شرکت در همایش توجیهی انتخابات  یازدهمین دوره ریاست جمهوری و چهارمین دوره شوراهای شهر و روستا با حضور فرمانداران و بخشداران بوشهر و فارس به استان سفر کرده بود، صبح امروز (یکشنبه) در نشستی خبری حضور یافت.

مدرک تحصیلی مورد نیاز داوطلبان شوارها

یکی از خبرهای مطرح شده توسط جانشین ستاد انتخابات وزارت کشور افزایش اعضای شوراهای شهر در دوره آینده و تغییر حداقل مدرک تحصیلی کاندیداتوری می باشد.
وی یادآور شد: چهارمین دوره انتخابات شوراها همزمان با ریاست جمهوری یازدهم ۲۴۴ خردادماه سال آینده برگزار می شود.

دیپلم فقط در روستاها
به گفته حنسعتلی نوری، برای چهارمین دوره شوراهای شهر و روستا، سواد خواندن و نوشتن و مدرک دیپلم تنها برای عضویت در شوراهای روستا  امکاان پذیر است.
 حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای عضویت برای شورای اسلامی روستا در جدول زیر آمده است:

جمعیت

حداقل مدرک تحصیلی

تا ۲۰۰ خانوار

در حد خواندن و نوشتن

بالاتر از ۲۰۰ خانوار

دیپلم

شهرها حداقل فوق دیپلم
وی همچنین خاطرنشان کرد: برای نامزدی عضویت در شوراهای اسلامی شهر، حداقل مدرک تحصیلی فوق دیپلم است.
 حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای نامزدی در شورای چهارم شهرها در جدول زیر آمده است:

جمعیت

حداقل مدرک تحصیلی

تا ۲۰ هزار نفر

فوق دیپلم

بالاتر از ۲۰ هزار نفر

فوق لیسانس یا معادل آن

افزایش اعضای شوراهای شهر
این مقام مسئول در وزارت کشور همچنین خبر داد: در چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر، تعداد اعضای آنها افزایش می یابد.
حسنعلی نوری بیان کرد: به عنوان مثال، شورای شهر بوشهر که اکنون ۷ عضو اصلی دارد، به دلیل افزایش جمعیت آن، اعضای اصلی اش در دوره  آینده به ۱۱ نفر می رسد.
 جدول زیر حدنصاب افزایش اعضای شوراهای اسلامی شهرها برای دوره آینده را نشان می دهد:

جمعیت

عضو اصلی

عضو علی البدل

تا ۲۰ هزار نفر

۵ نفر

۲ نفر

تا ۵۰ هزار نفر

۷ نفر

۳ نفر

تا ۱۰۰ هزار نفر

۹ نفر

۴ نفر

تا ۲۰۰ هزار نفر

۱۱ نفر

۴ نفر

تا ۵۰۰ هزار نفر

۱۳ نفر

۶ نفر

تا یک میلیون نفر

۱۵ نفر

۷ نفر

تا ۲ میلیون نفر

۲۱ نفر

۸ نفر

بیشتر از ۲ میلیون نفر

۲۵ نفر

۱۰ نفر

شهر تهران

۳۱ نفر

۱۲ نفر


تعداد  اعضای شوراهای اسلامی روستا در دوره چهارم

وی همچنین خاطرنشان کرد: تعداد اعضای شورای اسلامی هر روستا نیز براساس حدنصاب مشخصی تعیین می شود.

به گفته وی، شرط برگزاری انتخابات شورای روستا در دوره آینده، سکونت حداقل ۲۰ خانوار با ۱۰۰ نفر جمعیت می باشد.

جدول زیر تعداد اعضای شورای روستا برای چهارمین دوره نشان می دهد:

  • بهزاد حسین عباسی کاندید شورای شهر صدرا
۳۰
فروردين

فصل دوم – انتخابات

الف – کیفیت انتخابات

ماده 17 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( انتخاب اعضای شورای روستا و شهر به صـورت مستقیم ، عمومی ، با رأی مخفی و اکثریت نسبی آرا خواهد بود 

بهزاد حسین عباسی

 تبصره – در صورتی که آرای دو یا چند نفر از داوطلبان مساوی باشد اولویـت بـا ایثارگران می باشد و در صورت نبودن افراد مذکور اولویت با فرد یا افرادی اسـت کـه دارای مدرک تحصیلی بالاتر هستند و در صورت یکسان بودن مدرک تحصیلی ملاک انتخاب قرعـه است .

 ماده 17 مکـرر ( الحـاقی 6/7/1382 – ( وزارت کشـور میتوانـد بـا همـاهنگی هیـأت مرکزی نظارت بر انتخابات ، قرائـت و شـمارش آراء را در تمـام یـا تعـدادی از حـوزه هـای انتخابیه با استفاده از رایانه انجام دهد .

 ماده 18 – در هر نوبت انتخابات هر شخص واجد شرایط حق دارد فقط یـک بـار در یک شعبه اخذ رأی با ارائه شناسنامه رأی دهد . 


 تبصره ( الحاقی 6/7/1382 -( در انتخابات میاندوره ای ، در هر حوزه کسـانی حـق رأی دارند که در انتخابات قبلی آن دوره در همـان حـوزه رأی داده باشـند یـا در انتخابـات شرکت نکرده باشند .

 ماده 19 – در موارد زیر برگهای رأی باطل می شود ولی جزو آرای مأخوذه محسوب می گردد و مراتب در صورتجلسه قید و برگهای رأی مذکور ضمیمه صورتجلسه خواهد شد :

 الف – آرا ناخوانا باشد .

 ب – آرایی که از طریق خرید و فروش به دست آمده باشد .

 ج – آرایی که دارای نام رأی دهنده یا امضا یا اثر انگشت وی باشد .

 د – آرایی که کلاً حاوی اسامی غیر از نامزدهای تأیید شده باشد .

 ه - آرایی که سفید به صندوق ریخته شده باشد .

 تبصره – چنانچه برگ رأی مشتمل بر اسامی خوانا و ناخوانـا باشـد فقـط اسـامی

ناخوانا باطل خواهد بود .

 ماده 20 -در موارد زیر برگهای رأی باطل می شود و جـزو آرای مـأخوذه محسـوب

نمیگردد و مراتب در صورتجلسه قید و برگهای رأی مذکور ضمیمه صورتجلسه خواهد شد :

 الف – کل آرای صندوقی که فاقد لاک و مهر انتخاباتی باشد .

 ب – کل آرای مندرج در صورتجلسه ای که صندوق اخذ رأی آن فاقـد اوراق رأی یـا

برگهای تعرفه باشد .

 ج – آرایی که زاید بر تعداد تعرفه باشد .

 د – آرایی که فاقد مهر انتخاباتی باشد . 

١٢

 ه - آرایی که روی ورقه ای غیر از برگ رأی انتخاباتی نوشته شده باشد .

 و – آرای کسانی که به سن قانونی رأی دادن نرسیده باشند .

 ز – آرایی که با شناسنامه افراد فوت شده یا غیرایرانی اخذ شده باشد .

 ح – آرایی که با شناسنامه غیر یا جعلی اخذ شده باشد .

 ط – آرایی که با شناسنامه کسانی که حضور ندارند اخذ شده باشد .

 ی – آرایی که از طریق تهدید به دست آمده باشد .

 ک – آرایی که با تقلب و تزویر ‹‹ در تعرفه ها ، آرا ، صورتجلسه ها و شمارش ›› به

دست آمده باشد .

 تبصره 1 – آرای زاید مذکور در بند ‹‹ ج ›› به قیـد قرعـه از کـل برگهـای رأی کسـر

میشود .

 تبصره 2 -چنانچه احراز شود که رأی دهنده بـیش از یـک بـرگ رأی بـه صـندوق

ریخته باشد ، همه اوراق وی باطل است و جزو آرای مأخوذه محسوب نخواهد شد .

 ماده 21 -در صورتی که در برگ رأی علاوه براسامی نامزدهای تأیید شـده اسـامی

دیگر نوشته شده باشد ، برگ رأی باطل نیست و فقط اسامی اضافه خوانده نمی شود .

 ماده 22 -در صورتی که اسامی نوشته شده در برگ رأی بیش از تعداد لازم باشـد ،

اسامی اضافه از آخر خوانده نمی شود .

 ماده 23 -در صورتی که در برگ رأی نام یک داوطلب چند بـار نوشـته شـده باشـد

فقط یک رأی برای او محسوب می شود . 

١٣

 ماده 24 -در حوزه های انتخابیه ای که تـا ده نفـر نـامزد انتخابـاتی داشـته باشـد

نامزدها میتوانند به تنهایی یا اشتراک برای هر یک از شعبه های ثبـت نـام و اخـذ رأی و در

حوزه های انتخابیه ای که بیش از ده نفر نامزد داشته باشد برای هر پنج شعبه ثبت نـام و

اخذ رأی یک نفر نماینده جهت حضور در محل شعب اخذ رأی به هیأت اجرایی معرفی نمایند .

 تبصره – چنانچه نمایندگان کاندیداها تخلفـی در شـعب اخـذ رأی مشـاهده نماینـد

بدون دخالت مراتب را به هیأت اجرایی و نظارت کتباً اعلام خواهند نمود .

ب – شرایط انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان

 ماده 25 -انتخاب کنندگان باید دارای شرایط زیر باشند :

 1 -تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران .

 2 -حداقل سن 15 سال تمام در روز اخذ رأی .

 3 -سکونت حداقل یک سال در محل اخذ رأی به استثنای شهرهای بالای یکصـدهزار

نفر جمعیت .

 تبصره – کسانی که محل کار آنان خارج از محدوده حوزه انتخابیه باشد ولی افـراد

تحت تکفل آنان مانند همسر و فرزندان حداقل یک سال قبل از انتخابـات در حـوزه انتخابیـه

سکونت داشته باشند میتوانند در همان حوزه رأی دهند .

 ماده 26 -انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام باید دارای شرایط زیر باشند :

 الف – تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران .

 ب – حداقل سن 25 سال تمام .

 ج – این بند به موجب قانون اصلاحی 6/7/1382 حذف شده است .

14

 

١۴

 د – اعتقاد و التزام عملی به اسلام و ولایت مطلقه فقیه .

 ه - ابراز وفاداری به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران .

 و ( اصلاحی 6/7/1382 – ( دارابودن سواد خواندن و نوشتن برای شورای روسـتا و

داشتن حداقل مدرک دیپلم یا معادل آن بـرای شـورای شـهرهای دارای تـا یـک میلیـون نفـر

جمعیت و مدرک فوق دیپلم یا معادل آن برای شورای شهرهای دارای بیش از یک میلیون نفر

جمعیت .

15


 تبصره 1 -اقلیتهای دینی شناخته شده در قانون اساسی بـه جـای اسـلام بایـد بـه

اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند .

 تبصره 2 -اعضای شوراها باید در محدوده حوزه انتخابیـه خـود سـکونت اختیـار

نمایند . تغییر محل سکونت هر یک از اعضای شورا از محدوده حوزه انتخابیه بـه خـارج از

آن موجب سلب عضویت خواهد شد .

 ماده 27 -اعضای هیأتهای اجرایی و نظارت انتخابات شوراها از داوطلـب شـدن در

حوزه های انتخابیه تحت مسئولیت خود محرومند .

 ماده 28 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( اشـخاص زیـر بـه واسـطه مقـام و شـغل خـود از

داوطلب شدن برای شوراهای اسلامی به ترتیب ذیل محرومند :

 1 -رئیس جمهور و مشاورین و معاونین وی ، وزرا ء ، معاونین و مشـاورین آنـان ،

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، اعضای شورای نگهبان ، رئیس قوه قضائیه و معاونین و

مشاورین وی ، رئیس دیوان عالی کشور ، دادستان کل کشور و معاونین و مشاورین آنـان ،

رئیس دیوان عدالت اداری ، رئیس سازمان بازرسی کل کشور ، شـاغلین نیروهـای مسـلح ،

١۵

رؤسای سازمانها و ادارات عقیدتی سیاسی نیروهای مسلح ، رئیس سازمان صدا و سـیمای

جمهوری اسلامی ایران ومعاونین وی، رؤسا و سرپرستان سازمانهای دولتی،رئیس دانشگاه

آزاد اسلامی،رؤسای کل ومدیران عامل بانکها،رئیس جمعیت هلال احمرو معاونین وی،رئیس

بنیادمستضعفان وجانبازان،سرپرست بنیادشهید،سرپرست بنیادمسکن ، سرپرسـت کمیتـه

امداد امام ، رؤسای سازمانها ، مـدیران عامـل شـرکتهای دولتـی ( ماننـد شـرکت مخـابرات ،

دخانیات ... ) ، سرپرست نهضت سوادآموزی ، رئیس سازمان نظام پزشـکی ایـران ، مـدیران

کل تشکیلات ستادی وزارتخانه ها و سـازمانها و ادارات دولتـی و سـایر رؤسـا ، مـدیران و

سرپرستانی که حوزه مسئولیت آنان به کل کشور تسـری دارد ، از عضـویت در شـوراهای

اسلامی سراسر کشور محرومند مگر آنکه قبل از ثبت نام از سمت خود اسـتعفا نمـوده و بـه

هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند .

 2 -استانداران و معاونین و مشاورین آنان، فرمانداران و معاونین آنان، بخشداران ،

مدیران کل ادارات استانداری ، مـدیران کـل ، سرپرسـتان ادارات کـل ، معـاونین ادارات کـل ،

دادســتانها ، دادیارهــا ، بازپرســها ، قضــات ، رؤســای دانشــگاهها ، رؤســای بانکهــا ،

رؤسا ، سرپرستان و معاونین سازمانها و شرکتهای دولتی و نهادها و مؤسسات دولتی و یا

وابسته به دولت که از بودجه عمومی به هر مقدار استفاده می نمایند و سایر رؤسا ، مدیران

و سرپرستان استان ، شهرستان و بخش به ترتیب از عضویت در شوراهای اسلامی واقع در

محدوده استان ، شهرستان و بخش محرومند ، مگر آنکه قبل از ثبت نام از سمت خود استعفا

نموده و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند . 

١۶

 3 -شـهرداران و مـدیران منـاطق و مؤسسـات و شـرکتهای وابسـته و شـاغلین در

شهرداری و مؤسسات و شرکتهای وابسته به آن از عضویت در شورای اسلامی شـهر محـل

خدمت محرومند ، مگر آنکه قبل از ثبت نام از سمت خود استعفا نموده و به هیچ وجـه در آن

پست شاغل نباشند .

 ماده 29 -اشخاص زیر از داوطلب شدن برای عضویت در شوراها محرومند :

 الف – کسانی که در جهت تحکیم مبانی رژیم سابق نقش مؤثر و فعال داشته اند بـه

تشخیص مراجع ذی صلاح .

 ب – کسانی که به جرم غصب اموال عمومی محکوم شده اند .

 ج – وابستگان تشکیلاتی به احزاب ، سازمانها و گروهکهایی کـه غیرقـانونی بـودن

آنها از طرف مراجع صالحه اعلام شده باشد .

 د – کسانی که به جرم اقدام بر ضد جمهوری اسلامی ایران محکوم شده اند .

 ه - محکومین به ارتداد به حکم محاکم صالحه قضایی .

 و – محکومین به حدود شرعی .

 ز – محکومین به خیانـت و کلاهبـرداری و غصـب امـوال دیگـران بـه حکـم محـاکم

صالحه قضایی .

 ح – مشهوران به فساد و متجاهران به فسق .

 ط – قاچاقچیان مواد مخدر و معتادان به این مواد .

 ی – محجوران و کسانیکه به حکم دادگاه مشمول اصل (49 (قانون اساسی باشند .

16

 

١٧

 ک – وابستگان به رژیم گذشته از قبیل (اعضای انجمنهـای ده ، شـهر ، شهرسـتان و

استان و خانه هـای انصـاف ، رؤسـای کانونهـای حـزب رسـتاخیز و حـزب ایـران نـوین و

نمایندگان مجلسهای سنا و شـورای ملـی سـابق ، کدخـدایان و خـوانین وابسـته بـه رژیـم

گذشته ) .

 ماده 30 – هیچیک از داوطلبان عضویت در شوراها نمی توانند همزمان در بـیش از

یک حوزه انتخابیه به عنوان داوطلب عضویت در شورا ثبت نام نمایند ، در غیـر اینصـورت

اسم آنان از فهرست داوطلبان حذف و از آن تاریخ بـه مـدت چهارسـال از داوطلـب شـدن در

انتخابات شوراها محروم می گردند .

 ماده 31 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( در صورتی که هر یک از شوراها بـه علـت فـوت ،

استعفا یا سلب عضویت اعضای اصلی و علی البدل ، فاقد حد نصاب لازم برای تشکیل جلسه

گردد و بیش از هیجده ماه به پایان دوره مانده باشـد وزارت کشـور موظـف اسـت حـداکثر

ظرف دو ماه انتخابات میاندوره ای جهت تکمیل تعداد اعضای اصـلی و علـی البـدل و ادامـه

فعالیت آن را برگزار نماید .

ج – هیأت اجرایی و وظایف آنها

 ماده32) اصلاحی 6/7/1382 – ( بمنظور برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر ،

هیأت اجرایی شهرستان به ریاست فرماندار و عضـویت رئـیس اداره ثبـت احـوال ، رئـیس

17 آموزش و پرورش و هشت نفر از معتمدان در محدوده شهرستان تشکیل می شود .

 

١٨

 تبصره 1 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( برای تعیین هشت نفر معتمـدان هیـأت اجرایـی ،

فرماندار سی نفر از معتمدان اقشار مختلف مـردم از کلیـه شـهرهای محـدوده شهرسـتان را

انتخاب و از آنان دعوت به عمل می آورد .

 تبصره 2 ) الحاقی 6/7/1382 – ( اعضای هیأت اجرایی شهرستان و معتمدان دعـوت

شده از سوی فرماندار نباید داوطلب عضویت در شورای شهر باشند .

 ماده 33 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( برای برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی روستا ،

هیأت اجرایی بخش به ریاست بخشدار و عضویت نماینـدگان دسـتگاههای مـذکور در مـاده

(32 (و مسئول جهاد کشاورزی بخش یا معاون وی و هفت نفـر از معتمـدان محـدوده بخـش

18 تشکیل می شود .


 تبصره 1 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( برای تعیین هفت نفر از معتمدان هیـأت اجرایـی ،

بخشدار سی نفر از معتمدان اقشار مختلف مردم از روستاهای محدوده بخش را انتخـاب و از

آنان دعوت به عمل می آورد .

 تبصره 2 ) الحاقی 6/7/1382 – ( اعضای هیأت اجرایی بخش و معتمدان دعوت شده

از سوی بخشدار نباید داوطلب عضویت در شورای روستا باشند .

 ماده 34 ) اصـلاحی 6/7/1382 -( معتمـدان منتخـب موضـوع مـواد (32 (و (33 (بـه

دعوت فرماندار و بخشدار ( یا نماینده وی ) ظرف دو روز پس از انتخاب تشکیل جلسه داده ،

پس از حضور دو سوم مدعوین ( حداقل بیست نفر ) از بین خود به ترتیب هشت و هفت نفـر

را به عنوان معتمدان اصلی و پـنج نفـر را بـه عنـوان معتمـدان علـی البـدل هیـأت اجرایـی

19 شهرستان و بخش با رأی مخفی و اکثریت نسبی آراء انتخاب می نمایند .

 

١٩

 ماده 35 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( فرماندار و بخشدار ( یا نماینده وی ) مکلـف اسـت

به ترتیب هشت و هفت نفر ازمعتمـدان اصـلی را بـرای شـرکت در جلسـات هیـأت اجرایـی

20 انتخابات دعوت نماید .


 ماده 36 -جلسات هیأت اجرایی با حضور دوسوم اعضا رسمیت یافته و در صـورت

استعفا یا غیبت غیرموجه هر یک از معتمدین هیأت اجرایی در سه جلسه که به منزله استعفا

تلقی می گردد ، فرماندار یا بخشدار ( یا نماینده وی ) از اعضای علی البدل به ترتیب آراء به

جای آنان دعوت خواهد نمود .

 تبصره 1 – غیرموجه بـودن غیبـت بـا تصـویب دوسـوم اعضـای هیـأت اجرایـی

خواهد بود .

 تبصـره 2– تصـمیمات هیـأت اجرایـی بــا اکثریـت آرای اعضـای حاضـر معتبـر

خواهد بود .

 تبصره 3 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( در صـورتی کـه بـا دعـوت از اعضـای اصـلی و

علی البدل ، اکثریت حاصل نگردید ، اعضای اداری هیأت اجرایی بقیه معتمدان ( تا سی نفـر )

21 را دعوت نموده تا کسری اعضا را از میان خود انتخاب نمایند .


 ماده 37 -عضویت هر فرد در بیش از یک هیأت اجرایی بطور همزمان ممنوع است .

 ماده 38 -اعضای اداری هیأت اجرایی تا زمانی که از سمت اداری خود مسـتعفی یـا

برکنار نشده اند ، شخصاً مکلف به شرکت در جلسـات هیـأت اجرایـی مـی باشـند و غیبـت

غیرموجه آنان در جلسـات هیـأت اجرایـی تمـرد از وظـایف قـانونی محسـوب مـی گـردد و

٢٠

فرماندار یا بخشدار ( یا نماینده وی ) موظف اسـت بلافاصـله پـس از غیبـت اعضـای اداری

هیأت اجرایی مراتب را با ذکر علت غیبت به مقام مافوق وی اعلام دارد .

 تبصره ( اصلاحی 6/7/1382 – ( در صورتی که فرماندار و بخشدار بدون عذر موجه

در جلسات شرکت ننماید بقیه اعضاء هیأت اجرایی موظفند ، موضوع را صورتجلسه کرده و

مراتب را به مقام مافوق گزارش نمایند .

 ماده 39 -هیأتهای اجرایی در اسرع وقت تشکیل جلسه داده و پـس از تعیـین محـل

استقرار شعب ثبت نام و اخذ رأی ، تعداد و محل شعب ثبت نـام و اخـذ رأی را صورتجلسـه

نموده و یک هفته قبل از روز اخذ رأی مبـادرت بـه انتشـار آگهـی انتخابـات حـاوی تـاریخ

برگزاری انتخابات و اوقات اخذ رأی و شرایط انتخـاب کننـدگان و مقـررات جزایـی و محـل

شعب ثبت نام و اخذ رأی در حوزه انتخابیه می نمایند .

 ماده 40 – هیأتهای اجرایی برای هر شعبه ثبت نـام و اخـذ رأی 5 نفـر از معتمـدین

محل را که دارای سواد خواندن و نوشتن باشند انتخاب و جهت صدور حکـم بـه فرمانـدار و

بخشدار حوزه انتخابیه معرفی می نمایند .

 تبصره 1 -در صورتی که در محل استقرار شعبه ثبت نام و اخذ رأی به تعداد کـافی

معتمد با سواد نباشد هیأت اجرایی میتواند افـرادی را از خـارج ( حتـی الامکـان از محـدوده

همان بخش ) برای آن شعبه انتخاب و به حکم فرماندار یا بخشدار اعزام نماید .

 تبصره 2 -اعضای شعب ثبت نام و اخذ رأی از بین خـود یـک رئـیس و یـک نایـب

رئیس و سه نفر منشی انتخاب می نمایند . 

٢١

 ماده 41 -مأموران انتظامی در حدود قانون موظـف بـه ایجـاد نظـم و جلـوگیری از

هرگونه بی نظمی در جریان انتخابات و حفاظت صندوقهای رأی می باشند نیروهای نظـامی

و انتظامی حق دخالت در امور اجرایی و نظارت در انتخابات را ندارند .

 ماده 42 -هیأتهای اجرایی انتخابات شـوراهای اسـلامی مسـئول صـحت برگـزاری

انتخابات حوزه انتخابیه خود می باشند .

 ماده 43 -هیأتهای اجرایی میتوانند برای بعضی از مناطق که لازم باشد شعب سیار

ثبت نام و اخذ رأی با ذکر مسیر حرکت و محل توقف تعیین نمایند .

 ماده 44 -هیأتهای اجرایی باید ترتیبی اتخاذ نمایند کـه یـک روز قبـل از اخـذ رأی ،

محل ثبت نام و اخذ رأی آماده باشد .

 ماده 45 -فرماندار و بخشدار هر حوزه انتخابیه مکلف است پس از وصـول دسـتور

وزارت کشور مبنی بر شروع انتخابات و همزمان با تشکیل هیـأت اجرایـی تـاریخ مراجعـه

داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی را ضمن انتشار آگهی به اطـلاع کلیـه اهـالی حـوزه

انتخابیه برساند .

 تبصره 1 -مهلت مراجعه داوطلبان به فرمانداری ، بخشداری جهـت اعـلام داوطلبـی

هفت روز از تاریخ مقرر در آگهی ثبت نام می باشد .

 تبصره 2 -شرایط انتخاب شوندگان و تـاریخ شـروع و خاتمـه قبـول بـرگ اعـلام

داوطلبی از طرف فرماندار ، بخشدار در آگهی اعلام داوطلبی قید خواهد شد . 

٢٢

 ماده 46 -هیأت اجرایی موظف است بمنظور احراز شرایط مذکور در مـواد 26 و 29

درباره هر یک از داوطلبان عضویت در شورای اسلامی شهر حسب مورد از مراجع ذیربط از

قبیل اداره اطلاعات ، نیروی انتظامی ، دادگستری ، ثبت احوال استعلام نماید .

 تبصره 1 -چنانچه داوطلبان شرکت در انتخابات شوراهای اسلامی روستا مظنـون

به داشتن یکی از موارد مذکور در ماده 29 باشند هیأت اجرایی مربوط موظف اسـت حسـب

مورد از مراجع ذی ربط مذکور در ماده فوق استعلام نماید .

 تبصره 2 -مراجع مذکور در ماده فوق موظف هستند ظرف مـدت 10 روز از تـاریخ

وصول استعلام نسبت به موارد استعلام کتباً پاسخ دهند .

 ماده 47 -هیأتهای اجرایی پس از دریافـت نتیجـه رسـیدگی بـه سـوابق داوطلبـان

موظفند ظرف مدت هفت روز به صلاحیت داوطلبان رسیدگی و نتیجه را اعلام نمایند .

 ماده 48 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( نظر هیأتهای اجرایی بخش و شهرستان مبنـی بـر

تأیید صلاحیت داوطلبـان قطعـی اسـت و نظـر هیأتهـای مـذکور درخصـوص رد صـلاحیت

22 داوطلبان حسب مورد با تأیید هیأتهای نظارت معتبر است .


 ماده 49 – بررسی سوابق داوطلبان باید محرمانه انجام گیـرد بطـوری کـه موجـب

هتک حیثیت و آبروی افراد نشود و بررسیها از محدوده موارد مذکور در مـواد 26 ، 27 ، 28،

29 و 30 این قانون خارج نگردد و افشای هرگونه اطلاعـات دریافـت شـده توسـط اعضـای

هیأتهای اجرایی و یا هر شخص دیگر ممنوع است .

 ماده 50 – هیأتهای اجرایی مکلفند در انجام وظایف خود بی طرفـی کامـل را رعایـت

نمایند و در صورت تخلف ، فرماندار یا بخشدار موظف است با رأی اکثریـت اعضـای هیـأت

٢٣

اجرایی نسبت به تعویض هر یک از معتمدین هیأت اجرایی و در مـواردی کـه انحـلال هیـأت

اجرایی ضروری باشد با تأیید استاندار و هیأت نظارت استان اقـدام نمایـد . تشـکیل مجـدد

هیأت اجرایی با رعایت مقررات مندرج در این قانون انجام می گیرد و تصمیمات متخذه هیأت

اجرایی منحله عنداللزوم وسیله هیأت اجرایی جدید قبل از انقضای مهلت قانونی رسیدگی به

صلاحیت داوطلبان قابل تجدیدنظر خواهد بود .

 تبصره 1 -داوطلبان شـرکت در انتخابـات شـوراهای اسـلامی روسـتا و شـهر کـه

صلاحیت آنان در هیأت اجرایی رد شده است میتواننـد ظـرف مـدت 4 روز از تـاریخ اعـلام

اسامی نامزدهای انتخاباتی شکایت خود را به ترتیب داوطلبان شورای اسـلامی روسـتا بـه

هیأت نظارت شهرستان و داوطلبان شورای اسلامی شهر بـه هیـأت نظـارت اسـتان تسـلیم

نمایند .

 تبصره 2 -شاکیان می توانند شکایت خود را ظرف مهلـت مقـرر بـه هیـأت اجرایـی

مربوط نیز تسلیم نمایند . هیأت اجرایی موظف است بلافاصله شکایت دریافتی را به هیـأت

نظارت ذیربط ارسال نماید .

 تبصره 3 -هیأت نظارت موظف است ظرف مدت 10 روز از تاریخ دریافت شـکایات

به آنها رسیدگی و نتیجه را به هیأت اجرایی مربوط اعلام نماید . نظر هیأت نظـارت در ایـن

خصوص قطعی و لازم الاجرا است .

 تبصره 4 -هیأت اجرایی موظف است پس از وصول نظریه هیأت نظـارت ، اسـامی

آن تعداد از داوطلبانی را نیز که صلاحیت آنان مورد تأیید هیأت نظارت قرار گرفته اسـت از

طریق انتشار آگهی به اطلاع اهالی برساند . 

٢۴

 ماده 51 -فرماندار یا بخشدار یا نمایندگان آنان مکلفنـد فهرسـت اسـامی نامزدهـای

تأیید شده انتخابات را ظرف 3 روز از طریق انتشار آگهی به اطـلاع اهـالی حـوزه انتخابیـه

برسانند .

 ماده 52 -هیأتهای اجرایی موظفند از تاریخ اعلام نهایی صـلاحیت داوطلبـان تـا دو

روز پس از اعلام نتیجه اخذ رأی انتخابات شکایت واصـله را بپذیرنـد و از تـاریخ دریافـت

شکایات ظرف مدت پـنج روز در جلسـه مشـترک هیـأت اجرایـی و هیـأت نظـارت بـه آنهـا

رسیدگی و اخذ تصمیم نمایند .

د – هیأتهای نظارت و وظایف آنها

 ماده 53 -کیفیت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشـور طبـق مـواد 73 و 74

قانون اصلاح قانون تشکیلات شـوراهای اسـلامی کشـوری و انتخابـات شـوراهای مزبـور

مصوب 29/4/1365 خواهد بود .

23


 ماده 54 -اعلام نتیجه اخذ رأی انتخابات شوراهای اسلامی روستا و بخش به عهـده

بخشدار و در انتخابات شوراهای اسلامی شهر به عهده فرماندار خواهد بود .

 ماده 55 -تأیید صحت انتخابات شوراهای روستا و بخش با هیأت نظارت بخـش و

اعلام آن توسط بخشدار انجام می گیرد . دراین خصوص چنانچه کسی شکایت داشته باشـد

ظرف مدت دو روز به هیأت نظارت شهرستان ارسـال و هیـأت مـذکور ظـرف مـدت 15 روز

نظرنهایی خود را اعلام خواهد نمود .

 ماده 56 -تأیید صحت انتخابات شوراهای شهر با هیأت نظارت شهرسـتان اسـت و

اعلام آن توسط فرماندار انجام میگیرد . دراین خصوص چنانچه کسی شکایتی داشته باشـد

٢۵

ظرف مدت دو روز به هیـأت نظـارت اسـتان ارسـال و هیـأت مـذکور ظـرف مـدت 15 روز

نظرنهایی خود را اعلام خواهد نمود .

 ماده 57 -توقف یا ابطال انتخابـات یـک یـا چنـد شـعبه اخـذ رأی در روسـتاها بـه

پیشنهاد هیأت نظارت شهرستان و تأیید هیأت نظارت استان خواهد بود .

 ماده 58 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( در انتخابات شوراهای اسلامی شهر توقف یا ابطال

انتخابات یک یا چند شعبه اخذ رأی که در سرنوشت انتخابات مؤثر باشد به پیشنهاد هیـأت

نظارت استان و تأیید هیأت مرکزی نظارت خواهد بود .

 تبصره ( الحاقی 6/7/1382 – ( ابطال آراء باید مستند به قانون و همراه بـا اسـناد و

مدارک معتبر باشد . در غیراینصورت ابطال آراء جرم تلقی شده و مرتکب یا مرتکبین و نیـز

24 کسانی که گزارش یا شهادت کذب داده باشند طبق قانون مجازات می شوند .


 ماده 59 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( اقدامات هیأت نظارت شهرسـتان و هیـأت نظـارت

استان جز در مورد تأیید صلاحیت کاندیداها و تأیید صحت انتخابات نافی اختیـارات هیـأت

مرکزی نظارت نبوده و تصمیم هیأت مرکزی نظارت قطعی و لازم الاجرا است .

25


 ماده 60 – جلسات هیأت مرکزی نظارت و هیأت نظارت شهرستانها با حضور 4 نفر

از اعضا و جلسات هیأتهای نظارت استان و بخش با حضور کلیه اعضا تشـکیل و مصـوبات

آنان با رأی اکثریت اعضا معتبر خواهد بود.

 تبصره 1 -در صورت تساوی آرا در تصمیم گیریها ، تصمیمی را که رئیس جلسه با

آن موافقت دارد معتبر است . 

٢۶

 تبصره 2 -اعضای هیأتهای نظارت بخش و شهرستان و استان و ناظرین در شـعب

ثبت نام و اخذ رأی باید در انجام وظایف خود بی طرفی کامل را رعایت نماینـد . در صـورت

تخلف ، فرد متخلف توسط هیأت نظارت مافوق برکنـار مـی شـود و چنانچـه اکثـر اعضـای

هیأت نظارت بی طرفی کامل را رعایت نکنند هیأت متخلـف توسـط هیـأت مرکـزی نظـارت

منحل خواهد شد .

 ماده 61 -هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی ، به طرق زیر نظارت

خود را اعمال می نمایند :

 الف – گزارشهای وزارت کشور و بازرسیهای آن .

 ب – اعزام بازرسان مستقل در صورت لزوم برای رسیدگی به شکایات مربـوط بـه

هیأتهای اجرایی و مباشرین وزارت کشور .

 ج – رسیدگی نهایی شکایات و پرونده ها و مدارک انتخابات .

 د – تعیین ناظر در تمام هیأتهای مربوط به انتخابات .

 تبصره – هیأتهای نظارت بر انتخابـات شـوراهای اسـلامی میتواننـد از کارمنـدان

دولت درجهت نظارت بر انتخابات کمک بگیرند .

 ماده 62 -هیأتهای اجرایی موظفند هیأتهای نظارت مربوط را درجریان کلیه مراحـل

و امور انتخابات قرار دهند .

 ماده 63 -در تمام مدتی که انتخابـات برگـزار مـی شـود هیـأت مرکـزی نظـارت در

سراسر کشور و هیأت نظارت استان و شهرستان و هیأتهای بخش در حوزه هـای انتخابیـه

خود بر کیفیت انتخابات نظارت کامل خواهند داشت و در هر مورد که سوء جریان یا تخلفـی

٢٧

مشاهده کنند آن را به بخشداران و فرمانداران اعلام و آنان موظفنـد بنـا بـه نظـر هیأتهـای

مذکور طبق قانون انتخابات در رفع نواقص اقدام کننـد و هیأتهـای نظـارت اسـتانها مکلفنـد

مسائل مورد اختلاف را در همان استان حل نمایند و در صـورتی کـه مقامـات وزارت کشـور

نظرات آنان را لحاظ ننمایند مراتب را جهت رسیدگی نهایی به هیأت مرکزی نظارت گـزارش

خواهند کرد .

 ماده 64 -وزارت کشور موظف است حداقل یک مـاه قبـل از صـدور دسـتور شـروع

انتخابات در هر یک از حوزه های انتخابیه مراتب را به اطلاع و تأیید هیأت مرکـزی نظـارت

برساند .

 ماده 65 -هیأتهای اجرایی موظفند یک نسـخه از صورتجلسـه اقـدامات خـود را بـه

ناظرین تسلیم نمایند . در هر مورد که وجود امضای هیأتهـای اجرایـی در قـانون انتخابـات

پیش بینی شده است امضای ناظرین نیز لازم است .

 ماده 66 -وزارت کشور بمنظور حسـن انجـام انتخابـات میتوانـد مـأمورینی جهـت

بازرسی و کنترل جریان انتخابات بطور ثابت یا سیار به حوزه های انتخابیه اعزام نماید .

ه - تخلفات

 ماده 67 -ارتکاب هرگونه تقلب و تزویر در انتخابات و اعمـال خـلاف ایـن قـانون و

آیین نامه اجرایی آن از قبیل موارد ذیل جرم محسوب می شود :

 الف – خرید و فروش رأی .

 ب – تقلب و تزویر در اوراق تعرفه یا برگ رأی یا صورتجلسات .

 ج – تهدید یا تطمیع در امر انتخابات . 

٢٨

 د – رأی دادن با شناسنامه جعلی .

 ه - رأی دادن با شناسنامه دیگری .

 و – رأی دادن بیش از یکبار .

 ز – اخلال در امر انتخابات .

 ح – کم و زیاد کردن آرا و یا تعرفه ها .

 ط – تقلب در رأی گیری یا شمارش آراء .

 ی – رأی گرفتن با شناسنامه کسی که حضور ندارد .

 ک – توصیه به نوشتن اسم نامزد معین در ورقه از طرف اعضای شعبه اخذ رأی یـا

هر فرد دیگری درمحل صندوق رأی .

 ل – تغییر و تبدیل یا جعل و یا ربودن و یا معدوم نمودن اوراق و اسناد انتخابـاتی

از قبیل تعرفه و برگ رأی ، صورتجلسات ، تلکسها ، تلفنگرامها و تلگرافها .

 م – بــازکردن و یــا شکسـتن قفـل محـل نگهـداری و لاک و مهـر صــندوقهای رأی

بدون مجوز .

 ن – جابجایی ، دخل و تصرف و یا معـدوم نمـودن اسـناد انتخابـاتی بـدون مجـوز

قانونی .

 س – دخالت در امر انتخابات با سند مجعول .

 ع – ایجاد رعب و وحشت برای رأی دهندگان یا اعضای شعبه ثبت نام و اخذ رأی با

سلاح یا بدون سلاح در امر انتخابات .

 ف – دخالت در امر انتخابات با سمت مجعول یا به هر نحو غیرقانونی . 

٢٩

 ص – ممانعت از حضور نمایندگان نامزدها در شعب ثبت نام و اخذ رأی .

 ق – عدم رعایت بی طرفی و جانبداری از نامزد انتخاباتی توسط مجریان انتخابـات

و اعضای هیأتهای نظارت استان ، شهرستان و بخش و ناظران شعب ثبت نام و اخذ رأی .

 تبصره – چنانچه وقوع جرایم مندرج در ماده فوق موجب گردد تا جریان انتخابـات

در یک یا چند شعبه ثبت نـام و اخـذ رأی از مسـیر قـانونی خـود خـارج شـود و در نتیجـه

انتخابات مؤثر باشد مراتب جهت اخذ تصمیم به هیأت نظارت استان اعلام می گردد

  • بهزاد حسین عباسی کاندید شورای شهر صدرا
۳۰
فروردين

قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور

و انتخاب شهرداران

 1375/3/1 مصوب

استاد بهزاد حسین عباسی

فصل اول – تشکیلات

 مـاده 1 ) اصـلاحی 5/5/1382 – ( بـرای پیشـبرد سـریع برنامـه هـای اجتمـاعی ، اقتصادی ، عمرانی ، بهداشتی ، فرهنگی ، آموزشی و سـایر امـور رفـاهی از طریـق همکـاری مردم با توجه به مقتضیات محلی اداره امور هر روستا ، بخش ، شهر ، شهرستان یا استان با نظارت شورایی به نام شورای ده (روستا) ، بخـش ، شـهر ، شهرسـتان یـا اسـتان صـورت میگیرد و بمنظور جلوگیری از تبعیض و جلب همکاری در تهیه برنامه های عمرانی و رفاهی استانها و نظارت بر اجرای هماهنگ آن ، شورای عالی استانها مرکب از نمایندگان شـوراهای 1 استان تشکیل می شود .


 ماده 1 مکرر ( الحاقی 6/7/1382 – ( در کلیـه مـواد و تبصـره هـا و بنـدهای قـانون تشکیلات ، وظـایف و انتخابـات شـوراهای اسـلامی کشـور و انتخـاب شـهرداران مصـوب 1/3/1375 ، کلمه ‹‹ شهرک ›› و موضوعات مربوط به آن حذف می گردد .


 ماده 2 ) اصلاحی 5/5/1382 – ( مقصود از شورا در این قانون و سایر قوانین معتبر درخصوص شوراهای اسلامی کشوری شوراهای روستا ، بخش ، شهر ، شهرستان ، استان و  عالی استانها می باشد .


متن سابق ماده1 و سایر مواد و توضیحات لازم در انتهای این مجموعه آمده است .

در مواردی که فقط نام شهرک حذف شده است ، متن سابق نیامده است . 


 ماده 3 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( دوره فعالیـت شـوراهای روسـتا و شـهر از تـاریخ تشکیل چهارسال می باشد که از نهم اردیبهشت ماه ، سالروز فرمـان تـاریخی حضـرت امـام خمینی (ره) مبنی بر تشکیل شوراها شروع و در هشتم اردیبهشت ماه چهارسال بعد خاتمـه می یابد.


 تبصره ( الحاقی 6/7/1382 – ( انتخابات شوراهای روستا و شهر باید بـه صـورتی برگزار شود که حداقل پانزده روز قبل از نهم اردیبهشت ماه اعضای شوراها مشـخص شـده باشند .

 ماده 4 -تعداد اعضای شورای اسلامی روستاهای تا 1500 نفر جمعیـت سـه نفـر و روستاهای بیش از 1500 نفر جمعیت و بخش پنج نفر خواهد بود .

 ماده 5 – در هر بخش شورای بخش بـا اکثریـت نسـبی از بـین نماینـدگان منتخـب شوراهای روستاهای واقع در محدوده بخش تشکیل می شود و در صورتی که عضو معرفی شده از شورای روستا به عضـویت اصـلی و علـی البـدل شـورای بخـش انتخـاب شـود از عضویت شورای روستا خارج نخواهد شد .

 ماده 6 -شورای بخش پس از تشکیل حداقل سه چهارم شوراهای روسـتاهای تـابع بخش تشکیل می گردد .

 تبصره – از یک روستا بیش از یک نفر نباید در شورای بخش حضور داشته باشـد

و در صورتی که تعداد روستاهای بخش کمتر از پنج روستا باشد اعضای شورای بخـش از میان مجموع اعضای شوراهای روستاها انتخاب خواهنـد شـد و نهایـت حـداقل بایـد از هـر روستا یک نفر انتخاب گردد . 


 ماده 7 ) اصلاحی 5/5/1382 – ( تعداد اعضای اصلی و علی البدل شـورای شـهر بـه شرح زیر می باشد :

 الف – شهرهای تا بیسـت هـزار نفـر جمعیـت ، پـنج نفـر عضـو اصـلی و دو نفـر عضو علی البدل .

 ب – شهرهای از بیست هزار نفر تا پنجاه هزار نفر جمعیت ، هفت نفر عضو اصلی و سه نفر عضو علی البدل .

 ج – شهرهای از پنجاه هزار نفر تا یکصد هزار نفر جمعیت ، نه نفر عضـو اصـلی و چهار نفر عضو علی البدل .

 د – شهرهای از یکصد هزار نفر تا دویست هزار نفر جمعیت ، یازده نفر عضو اصلی و پنج نفر عضو علی البدل .

 ه - شهرهای از دویسـت هـزار نفـر تـا پانصـد هـزار نفـر جمعیـت ، سـیزده نفـر عضو اصلی و شش نفر عضو علی البدل .

 و – شهرهای از پانصد هزار نفر تا یک میلیون نفر جمعیت ، پانزده نفر عضو اصلی و هفت نفر عضو علی البدل .

 ز – شهرهای بیشتر از یک میلیون نفر تا دو میلیون نفر جمعیت ، بیست و یـک نفـر عضو اصلی و هشت نفر عضو علی البدل .

 ح – شهرهای بیش از دو میلیون نفر جمعیت ، بیسـت و پـنج نفـر عضـو اصـلی و ده نفر عضو علی البدل .

 ط – شهر تهران سی و یک نفر عضو اصلی و دوازده نفر عضو علی البدل .  

 تبصره – ملاک تشخیص جمعیت هر شـهر و روسـتا ، آخـرین سرشـماری عمـومی

 نفوس و مسکن با اعلام رسمی مرکز آمار ایران خواهد بود .


 ماده 8 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( در صورت استعفا ، فوت یا سلب عضویت هر یک از  اعضای شورای روستا ، بخش و شهر ، عضو علی البدل به ترتیب آرا جایگزین می شود .


 ماده 9 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( چنانچه یک یا چند روسـتا بـه شـهر تبـدیل شـود ، شورای شهر از میان اعضای شوراهای آن روستاها به ترتیب آرا در انتخابات و بـه نسـبت جمعیت روستاها تشکیل می شود . تبصــره ( الحــاقی 6/7/1382 – ( در شــهرهای جدیدالتأســیس ( بــه تشــخیص وزارت کشور ) انتخابات شورای شهر برای بقیه دوره چهارساله برگزار می شود .

 ماده 10 – نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، استانداران ، فرمانداران ، بخشـداران ، دهیاران و مـدیران کـل و رؤسـای ادارات مـی تواننـد در جلسـات شـورای اسـلامی حـوزه مسئولیت خود بدون حق رأی شرکت کنند .

 تبصره – شوراها در صورت ضرورت و بنا به دعویت دهیار ، بخشدار و فرمانـدار ذی ربط موظف به تشکیل جلسه فوق العاده می باشند . این دعوت بایـد کتبـی و بـا تعیـین وقت قبلی و ذکر دستورجلسه باشد .

 ماده 10 مکرر ( الحـاقی 6/7/1382 – ( شـورای شهرسـتان از نماینـدگان شـوراهای شهرها و بخشهای واقع در محدوده آن شهرستان که در مرحله اول با رأی اکثریـت مطلـق و در صورت عدم احراز در مرحله دوم با رأی اکثریت نسبی هر یک از شوراهای مزبور انتخاب و معرفی شده اند ، تشکیل می گردد . 

 تبصره 1 -در شورای شهرستان ، از شورای هر بخش یک نفر و از شورای هـر یـک از شهرهای تا پانصد هزار نفر جمعیت یک نفر و بیش از پانصدهزار نفـر جمعیـت دو نفـر و شهر تهران سه نفر عضویت خواهند داشت .

 تبصره 2 -تعداد اعضای شورای شهرستان حداقل پنج نفر می باشد . چنانچه تعداد شهرها و بخشهای یک شهرستان کمتر از پنج باشد ، کسری تعداد اعضای شورای شهرستان تا پنج نفر به نسبت جمعیت هر بخش یا شـهر ، از شـورای بخـش یـا شـهر مربـوط تـأمین میشود . در هر صورت هر بخش یا شهر نباید بیش از دو نفر نماینده در شورای شهرسـتان داشته باشد .

 تبصره 3 -شـورای شهرسـتان حـداکثر ظـرف یـک مـاه پـس از تشـکیل دو سـوم شوراهای شهرها و بخشهای واقع در محـدوده آن شهرسـتان بـه دعـوت فرمانـدار تشـکیل میشود .

 ماده 11 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( شـورای اسـتان از نماینـدگان منتخـب شـوراهای شهرستانهای تابعه که در مرحله اول بـا رأی اکثریـت مطلـق و در صـورت عـدم احـراز ، در مرحله دوم با اکثریت نسبی از بین اعضای شورای شهرستان انتخـاب و معرفـی شـده انـد

 تشکیل می شود . 

 تبصره 1 ) الحاقی 6/7/1382 – ( تعداد اعضای شورای استان حداقل پنج نفر است . چنانچه یک استان کمتر از پنج شهرستان داشته باشد کسری تعداد اعضای شورای استان تا پنج نفر به نسبت جمعیت از شوراهای شهرستانهای ذیربط تأمین می شود . در هر صـورت هر شهرستان نباید بیش از دو نماینده در شـورای اسـتان داشـته باشـد و در صـورتی کـه استان فقط یک شهرستان داشـته باشـد ، اعضـای شـورای اسـتان همـان اعضـای شـورای شهرستان خواهند بود .

 تبصره 2 ) – الحاقی 6/7/1382 – ( شورای استان حداکثر یـک مـاه پـس از تشـکیل دو سوم شوراهای شهرستانهای واقع در محـدوده آن اسـتان بـه دعـوت اسـتاندار تشـکیل میشود .

 ماده 12 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( شورای روستا ، بخش ، شهر ، شهرستان و اسـتان در واحدهایی از تقسیمات کشوری تشکیل می شود که طبق قوانین و مقـررات مربـوط ، بـه 9 نام ده (روستا) ، بخش ، شهر ، شهرستان و استان شناخته شده باشد .

 ماده 13 ) اصـلاحی 6/7/1382 – ( در صـورت دعـوت شـورای بخـش از بخشـدار ، شورای شهر مرکز شهرستان یا شورای شهرستان از بخشدار یا فرماندار ، شورای اسـتان از استاندار ، یا سایر مسئولین اجرایی سطوح فوق الـذکر ، مقامـات مـذکور در جلسـات شـورا  شرکت خواهند نمود . این دعوت باید کتبی و با تعیین وقت و ذکر دستور جلسه باشد.

 مـاده 14 ) اصـلاحی 6/7/1382 – ( شـورای عـالی اسـتانها ، از نماینـدگان منتخـب شوراهای استانها که در مرحله اول با رأی اکثریت مطلق و در صورت عدم احراز ، در مرحله دوم با اکثریت نسبی انتخاب و معرفی می شوند ، تشکیل می گردد . تبصـره 1 ) اصـلاحی 6/7/1382 – ( از اسـتانهای تـا دو میلیـون نفـر جمعیـت ، دو نماینده و از استانهای دارای بیش از دو میلیون نفر جمعیت ، سه نماینده و از استان تهـران چهار نماینده در شورای عالی استانها عضویت دارند . 


 تبصره 2 ) الحاقی 6/7/1382 – ( حداکثر یک ماه پس از تشکیل دو سـوم شـوراهای استانها ، شورای عالی استانها به دعوت وزیر کشور تشکیل می شود .

 تبصره 3 ) الحاقی 6/7/1382 – ( شورای عالی استانها بـا درخواسـت وزیـر کشـور موظف به تشکیل جلسه فوق العاده می باشد .

 تبصره 4 ) الحاقی 6/7/1382 – ( وزیران ، رؤسای مؤسسات و سازمانهای دولتـی و نهادهای عمومی غیردولتی با درخواست شورای عالی استانها که باید به صورت کتبی و بـا تعیین وقت قبلی و ذکر دستورجلسه باشد ، در جلسات آن شرکت می نمایند .

 ماده 14 مکرر ( الحاقی 6/7/1382 – ( عضویت در کلیه شوراهای موضوع این قانون افتخاری است و شغل محسوب نمی شود .

 تبصره 1 – هر فرد می تواند فقط عضو یک شورای روستا یا شهر باشد . 

 تبصره 2 – پذیرش استعفای هر یک از اعضای شورا منوط به تصویب شورا است .

 تبصره 3 – نامزدشدن اعضای شوراهای اسلامی روستا و شهر در انتخابات مجلس

شورای اسلامی منوط به پـذیرش اسـتعفای آنهـا از سـوی شـورا در مهلـت مقـرر قـانونی

میباشد .

 ماده 15 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( جلسات شوراها علنی و با حضور دوسوم اعضای اصلی رسمیت می یابد و تصمیمات با اکثریت مطلق آرای حاضرین معتبـر اسـت و تشـکیل 12 جلسات غیرعلنی منوط به تصویب دوسوم اعضای حاضر در جلسه می باشد .

 

 ماده 16 ) اصلاحی 6/7/1382 – ( اولین جلسـه شـوراهای موضـوع ایـن قـانون بـه دعوت مسئولین واحدهای تقسیمات کشوری مربوط و با هیأت رئیسه سنی تشکیل میشـود 13 تا هیأت رئیسه شورا شامل یک رئیس و یک نایب رئیس وحداقل یک منشی انتخاب شوند.


 ماده 16 مکرر ( الحاقی 6/7/1382 – ( در صورت استعفا ، فوت یا سلب عضویت هـر یک از اعضای شوراهای شهرستان ، استان و عالی استانها ، عضو جدید حداکثر ظـرف مـدت یک ماه باید جایگزین شود . 

بهزاد حسین عباسی

  • بهزاد حسین عباسی کاندید شورای شهر صدرا
مدرس بازاریابی, استاد بازاریابی, معلم بازاریابی, مشاور بازاریابی ,سخنران بازاریابی, مشاوره مارکتینگ ,تدریس بازاریابی, آموزش بازاریابی ,مشاور مارکتینگ, معلم مارکتینگ, دوره بازاریابی, مدرس تحقیقات بازاریابی ,مدرس, مدرس فروش, مدرس تحقیقات بازار, مشاور تحقیقات بازار, آموزش دوره بازاریابی ,مدرس اصول و فنون مذاکره, بازاریابی صنعتی, دوره اجرای پروژه های چیدمان فروش, مدرس بازاریابی, وفاداری مشتری ,تدریس مارکتینگ ,مشاوره بازاریابی, استاد اصول و فنون مذاکره, کلاس رفتار سازمانی, مدرس رفتار سازمانی, سخنران رفتار سازمانی, دوره رفتار سازمانی' مدرس بازاریابی, استاد بازاریابی, معلم بازاریابی, مشاور بازاریابی ,سخنران بازاریابی, مشاوره مارکتینگ ,تدریس بازاریابی, آموزش بازاریابی ,مشاور مارکتینگ, معلم مارکتینگ, دوره بازاریابی, مدرس تحقیقات بازاریابی ,مدرس, مدرس فروش, مدرس تحقیقات بازار, مشاور تحقیقات بازار, آموزش دوره بازاریابی ,مدرس اصول و فنون مذاکره, بازاریابی صنعتی, دوره اجرای پروژه های چیدمان فروش, مدرس بازاریابی, وفاداری مشتری ,تدریس مارکتینگ ,مشاوره بازاریابی, استاد اصول و فنون مذاکره, کلاس رفتار سازمانی, مدرس رفتار سازمانی, سخنران رفتار سازمانی, دوره رفتار سازمانی

مدرس بازاریابی, استاد بازاریابی, معلم بازاریابی, مشاور بازاریابی ,سخنران بازاریابی, مشاوره مارکتینگ ,تدریس بازاریابی, آموزش بازاریابی ,مشاور مارکتینگ, معلم مارکتینگ, دوره بازاریابی, مدرس تحقیقات بازاریابی ,مدرس, مدرس فروش, مدرس تحقیقات بازار, مشاور تحقیقات بازار, آموزش دوره بازاریابی ,مدرس اصول و فنون مذاکره, بازاریابی صنعتی, دوره اجرای پروژه های چیدمان فروش, مدرس بازاریابی, وفاداری مشتری ,تدریس مارکتینگ ,مشاوره بازاریابی, استاد اصول و فنون مذاکره, کلاس رفتار سازمانی, مدرس رفتار سازمانی, سخنران رفتار سازمانی, دوره رفتار سازمانی' مدرس بازاریابی, استاد بازاریابی, معلم بازاریابی, مشاور بازاریابی ,سخنران بازاریابی, مشاوره مارکتینگ ,تدریس بازاریابی, آموزش بازاریابی ,مشاور مارکتینگ, معلم مارکتینگ, دوره بازاریابی, مدرس تحقیقات بازاریابی ,مدرس, مدرس فروش, مدرس تحقیقات بازار, مشاور تحقیقات بازار, آموزش دوره بازاریابی ,مدرس اصول و فنون مذاکره, بازاریابی صنعتی, دوره اجرای پروژه های چیدمان فروش, مدرس بازاریابی, وفاداری مشتری ,تدریس مارکتینگ ,مشاوره بازاریابی, استاد اصول و فنون مذاکره, کلاس رفتار سازمانی, مدرس رفتار سازمانی, سخنران رفتار سازمانی, دوره رفتار سازمانی